Gebelikte baş ağrısı neden olur ?

Gebelikte baş ağrısı olur mu Gebelikte baş ağrısı yaşayanlar Kadınlar kulübü baş ağrısına ne iyi gelir ve daha fazlası 

Baş ağrısı hamilelikte, özellikle hamileliğinizin erken döneminde, vücudunuzun üzerinde değişiklikler olduğu zaman yaygındır. Gebelik sırasında başın ağrının tam olarak neye sebep olduğu bilinmese de, hormonlardaki dalgalanmalara ve kan dolaşımındaki değişikliklere bağlı olduğu düşünülmektedir.

Baş ağrısı, hamilelik boyunca yaşanan en yaygın rahatsızlıklardan biridir. Baş ağrısı hamileliğiniz sırasında herhangi bir zamanda olabilir, ancak birinci ve üçüncü trimesterde en sık görülen baş ağrısıdır . İlk üç aylık dönemde, bir miktar hormon artışı ve kan hacminde bir artış görür. Bu iki değişiklik daha sık baş ağrılarına neden olabilir. Bu baş ağrısı stres, zayıf duruş veya görme değişiklikleriyle daha da ağırlaşabilir. Üçüncü trimesterdeki baş ağrısı, ekstra ağırlık taşıyan zayıf duruş ve gerginlikle daha sıklıkla ilgili olma eğilimindedir. Üçüncü trimesterdeki baş ağrısı , gebelik sırasında yüksek tansiyon ve preeklampsiye neden olabilir .Bu yüzden baş ağrılarınızı ciddiye alın ve mutlaka hekime görünün.

 

Gebelikte migren

Migrenler gebelik sırasında nispeten yaygındır (kadınların yaklaşık% 16 sında gebelik sırasında ilk kez migren vardır), ancak ağrı gergin bir baş ağrısıyla farklıdır. Migrenler genellikle başın bir tarafında zonklama yapan bir ağrıya neden olur. Diğer migren belirtileri bulantı, kusma ve ışığa ve gürültüye duyarlılığı içerir. Ancak, gebelik öncesi migren geçiren kadınların yaklaşık üçte ikisi, özellikle menstruasyon döngüsü ile bağlantılıysa, migren gebelikte görülmeyebilir.

Hamilelik baş ağrılarım için başka nedenler olabilir mi?

Gebelik baş ağrısı her zaman gebelikle bağlantılı değildir ve bazıları gebelikte yaygın olan diğer yaşam tarzıyla ilgili nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir:
Kafein tüketmek veya kesmek
Yorgun veya stresli hissetmek
Aç kalmak
Belirli yiyecekler veya alerjiler
Soğuk algınlığı veya grip

Hamilelikte ağrı kesici alabilir miyim?

Her zaman belirtiyoruz. Hekim önerisi olmadan kesinlikle ilaç kullanmayın. Heleki gebelikte. Bu gebeliğiniz açısın dan risk oluşturabilir. Aspirin özellikle doktorunuz tarafından tavsiye edilmedikçe gebelik sırasında alınmamalıdır.Baş ağrınız kötüleşiyorsa bir hekime görünün ve hekimin reçete ettiği ilaçları kullanın.

Hamilelikte baş ağrılarını tedavi etmek için ne yapabilirsiniz?

Ne yazık ki, baş ağrısı hamileliğin normal bir parçasıdır. Gebelikte baş ağrısını yönetebilirsiniz. Bol bol dinlenin. Düzenli olarak beslenin. Kafeinden kaçının. Egzersiz yapın. Dengeli beslenin . Başınız çok ağırdığı zaman ılık duş yapabilirsiniz. Yakınınızda bulunan birinden masaj yapmasını isteyebilirsiniz. Ağrı kesilmiyorsa hemen doktora görünün.

Migrenler, özellikle dönemlerinizle bağlantılıysa, tamamen gelişip kaybolma eğilimindedir . Ancak, migrenlerinizde ilk üç ayda hiçbir iyileşme görmediyseniz, hamilelik süresince devam etmesi muhtemeldir . Bazı kadınlar hamilelik sırasında ilk kez migrenle tanışırlar. Hamile kalmadan önce rutin bir migren ilacı alıyor olsaydınız, gebelik süresince buna devam etmeden önce doktorunuzla konuşun.

Hamilelikteki baş ağrısı , hormonlardan duruştan kafein çekilmesine kadar olan her şeyden dolayı çok yaygındır. Bazen de, baş ağrısı, preeklampsi gibi ciddi bir komplikasyonun bir göstergesi olabilir ki, tehlikeli şekilde yüksek tansiyon anne ve bebeği tehlikeye sokar.Bundan dolayı gebelikte sıklıkla baş ağrısı yaşıyorsanız mutlaka hekime görünmeniz de fayda vardır. Sevgili anneler ne diyor takipçileri ; gebelikte baş ağsırı yaşadınızmı ? Yaşadıysanız nasıl bir yol izlediniz ? Gebelikte baş ağrısını nasıl yönettiniz ? Gebelik süresince yaşadığınız deneyimleri burdan bizlerle paylaşabilirsiniz ? Ayrıca konuya dair sorularınız varsa yöneltebilir , en kısa sürede sorularınıza yanıt alabilirsiniz.

Gebelikte baş ağrısı olur mu Gebelikte baş ağrısı yaşayanlar Kadınlar kulübü baş ağrısına ne iyi gelir ve daha fazlası 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir