Gebelikte 8. hafta belirtiler nelerdir ?

Gebeliğin 8. haftasındasınız. Bebeğinizin boyu 1.5 santimdir henüz 1 gram olan bebeğinizin yüzü , gözü,burnu , kulakları şekillenmeye devam ediyor. Bebeğinizin el ve ayakları oluşmaya başlıyor parmaklar henüz yapışıktır. Elleri ve ayakları perdeli olmasına rağmen, ufacık parmaklar ve ayak parmakları şimdi farklılaşmaya başlıyor. Bebeğinizin sırt kasları belirginleşmeye başlar. Bebeğinizin kemikleri bu haftada sertleşmeye başlıyor. Ayrıca bebek ve anneyi biri birine bağlayan kordon içinde yer alan damarlar işlev görmeye başlıyor.8 haftalık gebelikte bebeğinizin göz pigmentleri oluşmaya başlıyor fakat bebeğinizin gözleri kapalıdır 26. haftada bebeğiniz gözlerini açacaktır.

 

 

Küçük embriyonuz geçen hafta boyunca çok fazla ilerleme kaydetti. Gebelik belirtilerini bu hafta yine hissedeceksiniz. Yorgunluk,halsizlik,mide bulantısı,ağrıyan gögüsler,kabızlık,sık idrara çıkma, kokuya karşı hassasiyet aşerme gibi.Vajinal akıntı hormonal değişikliklere duyarlıdır, bu nedenle 8. haftada vajinal akıntınız devam edecek.

Bebek büyüdükçe rahim büyümeye devam ediyor. 8 haftalık zamanla, rahim bir portakalın büyüklüğündedir.Cilt değişiklikleri de hafta 8 civarında meydana gelir. Sabah hastalığı biraz azalır, ancak vücut değişiklikleri bitmez. Akne ve sivilce hamilelik sırasında yaygındır ve hamilelik hormonlarına atfedilir.

Gebeliğin 8. haftasında bebeğinizin ayrıntılı olarak vücudunu göremezseniz de kalp atışlarını net olarak duyabilirsiniz.Gebeliğin 8. haftasın da rahminiz büyüdü fakat henüz dışarıdan gebe olduğunuz fark edilmeyecektir. Yalnız küçük karnınzda hafif bir şişkinlik gözlemleyebilirsiniz.

Anne adalarının en çok merak ettiği bebeğin cinsiyetidir. Yalnız gebeliğin 8. haftasın da bebeğin cinsiyetini görmek mümkün değildir. 18-20 . haftalarda bebeğinizin cinsiyetini görebilirsiniz.Bir dahaki hafta hekiminiz sizden ikili test yapmanızı isteyecektir. Sevgili okurlar gebelikte 8. hafta belirtiler başlıklı makalemizi incelediniz. Konuya dair soru ve yorumlarınızı bizlerle bu başlık altın dan paylaşabilir, sorularınıza en kısa zaman da yanıt alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir