Gebelikte 33. hafta belirtileri nelerdir ?

Gebeliğin otuz üçüncü haftası boyunca ve üçüncü trimesteriniz boyunca farklı belirtilerle karşılaşıyor olabilirsiniz. Özellikle yüksek riskli bir hamilelik veya komplikasyon geçirdiyseniz, doktorunuz sizi bu noktadan düzenli olarak görmek isteyebilir.

 

Artık, vücudunuzun birçok bölümünün hamilelik sırasında değiştiğinin farkındasınız. Hamilelik sırasında vücudunuz normalden daha fazla kan üretir. Kan hacmi yüzde 40tan fazla artar ve kalbiniz bu değişimi sağlamak için daha hızlı pompalamak zorundadır. Bebeğiniz şu anda önemli bir dönüm noktasına ulaştı: Kendi bağışıklık sistemine sahip.

 

33 Hafta Hamile Kaç Aydır?

33 hafta hamile 7 ay ve yaklaşık bir hafta hamile.

Derin bir nefes almanızı ve rahatlamanızı söylemeliyiz, ancak her ikisini de 33 haftalık hamilelikte yapmak zor olabilir. Muhtemelen rahat olmanız zor olabilir, çünkü diğer semptomlarınız sizi rahatsız edebilir.Hamileliğin 33. haftası, hastane çantanızı hazır tutun.Her an herşey olabilir.

 

33 hafta hamile semptomlar

 

Yukarıda belirtildiği gibi, kalbinizde bazı değişiklikler fark ediyor olabilirsiniz. 33. haftada ve hamileliğinizin son aşamasında karşılaşabileceğiniz diğer belirtiler şunlardır:

sırt ağrısı
ayak bilekleri ve ayakların şişmesi
uyumakta zorluk
mide ekşimesi
nefes darlığı
Braxton-Hicks kasılmaları

33 haftada bebeğiniz hızla büyüyor. Yağ cildinin altında biriktiğinde, uzaylı gibi özelliklerini kaybetmeye başlar. İskeletleri yavaş yavaş sertleşiyor; henüz tam olarak gelişmemelerine rağmen. Bebeğin kemikleri sertleşmeye başlıyor. Ancak, şaşırtıcı bir şekilde, kafatası, doğum için kolay geçişe izin vermek için yumuşak kalmaktadır.Bebeğin akciğerleri böbrekleri ve diğer iç organları gelişmeye devam ediyor.Bebeğiniz bu zamana kadar baş aşağı pozisyonda olmalıdır, fakat eğer değilse, hala çok fazla zaman kaldığından endişelenmenize gerek yoktur.

Bebeğiniz büyüdükçe, baskı vücudunuzdaki en büyük sinir olan siyatik sinirinize dayanır. Bu siyatik denilen sırt ağrısı neden olabilir. Ayak bileğinizin ve ayaklarınızın önceki aylarda olduğundan daha fazla şiştiğini fark edebilirsiniz. Çünkü büyüyen rahminiz bacaklarınıza ve ayaklarınıza giden damarlara baskı yapıyor.Aşırı şişkinlik yaşıyorsanız, bu preeklampsi belirtisi olabilir ve hemen doktorunuza başvurmanız gerekir.Artık hamileliğin son trimesterindeyseniz, erken doğum belirtilerini bilmeniz gerekir.Kasılmalarınızın daha uzun, daha güçlü olması durumunda mutlaka doktora görünün.

33 haftada hormon dalgalanmaları baş ağrısına neden olabilir. Bu nedenle stres veya dehidratasyon yapabilir. Uykusuzluk hamilelik sırasında sık görülen bir sorundur, ancak problem üçüncü trimesterde daha da belirgindir. Hormonal değişiklikler, yaklaşan doğum üzerine endişe, sık idrara çıkma, hazımsızlık, bacak krampları yaşayabilirsiniz. Tırnaklarınız her zamankinden daha hızlı mı büyüyor? Saçlarınız her zamankinden daha mı kalın ? Bu değişikliklere bebeğinizin gelişiminde yardımcı olan bir hormon hormonu olan östrojen neden olur. Hamilelik sırasında, östrojen, fetal-plasental birimden ve yumurtalıklardan salınır. Bu hormonlar bebeğinizin karaciğer, böbrek vb. Gibi hayati organlar geliştirmesine yardımcı olur ve hatta sizi laktasyona hazırlar. Östrojen, üçüncü trimesterde görülen ruh hali dalgalanmalarından da sorumludur. Karpal tünel sendromu , üçüncü trimesterde kadınlar arasında yaygındır. Şişme ve sıvı tutulumu, medyan sinir üzerindeki baskıyı arttırır ve parmaklara ve ellere uyuşmaya neden olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir