Gebelikte 26. hafta belirtileri nelerdir ?

Hamileliğin 26. haftasında, beş aylık ve üç haftalık hamilesiniz. Altıncı ayın girişine sadece iki hafta kaldı.Gebeliğin 26. haftasında bebeğiniz gözlerini açıp kapıyor ancak henüz göz rengi belirgin değil. Bebeğinizin cildinde Vernix caseosa adı verilen mumsu bir kaplama ile kaplanmıştır. Vücut yağları cilt altında birikmeye başlar. Cilde renk veren melanin oluşur.Parmak izleri ve ayak izleri oluşur.Bebek sürekli olarak seslere cevap vermeye başlar.Hava keseleri oluşur, ancak akciğerler tam olarak olgunlaşmamışlardır. Bebek tarafından yutulan amniyotik sıvı da bu aşamada akciğer gelişimine yardımcı olur.Kollar ve bacaklar tamamen gelişmiştir. Emme hareketleri ve bebek vuruşları daha belirgindir.

 

 

26 Hafta Hamile Kaç Aydır?

 

26 hafta hamile beş ay ve üç hafta hamile.

Sindirim sistemi gelişiyor. Sinir sistemi biraz gelişmiştir ve bazı bedensel işlevleri kontrol eder.Kalp Tamamen işlevsel ve 140 / dakika hızında atıyor.Diş tomurcukları ve tat tomurcukları gelişmektedir.24-28 hafta arasında, gestasyonel diyabet için bir glikoz tolerans testi ile test edilebilir. Bebeğinizin kulaklarındaki sinir ağı, daha önce gelişmiş ve daha hassastır. Artık hem sesinizi hem de partnerinizi birbirinizle sohbet ederken duyabiliyor olabilir. Akciğerlerinin gelişimi için gerekli olan küçük miktarlarda amniyotik sıvıyı teneffüs ediyor ve soluyor.

Vücuttaki su tutma, ayakların, ellerin ve yüzün şişmesine neden olur. Şiddetli şişlik preeklampsi belirtisi olabilir ve tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyar.Gebeliğn bu haftasında uyku problemleriniz olacaktır. Baş ağrısı / migren ; Bunlar hormonal dalgalanmalara veya strese neden olabilir. Meditasyon ve yoga stresi rahatlatabilir. Hormonal dalgalanmalara bağlı olarak, geçici hafıza kaybı yaşayabilirsiniz. Yani bir not defteri veya akıllı telefonunuzdaki önemli şeyleri not etmek yardımcı olabilir.

Bazı hamile kadınlar da Braxton Hicks kasılmaları olarak da adlandırılan düzensiz kasılmalar yaşayabilir. Kasılmalar sürekli ve ağrılı ise, hemen erken doğum eylemi belirtisi olabileceğinden doktora başvurunuz. Yüksek tansiyon , preeklampsi veya HELLP sendromunun bir belirtisi olabilir . Büyüyen rahim mideyi dışarı iterek şişkinliğe neden olur. Ayrıca, progesteron hormonu sindirim sürecini yavaşlatan ve şişmiş hissetmenizi sağlayan gastrointestinal kasları gevşetir.Bu hafta bulanık bir görüşe sahip olabilirsiniz.

Gebeliğin bu haftasında karnınız biraz daha büyüyecektir.Pelvik bölge ve memelere doğru daha fazla kan akışı olduğu için mavi damarlar daha belirgindir.Duygusal değişiklikler:
Ruh hali
kaygı
Bunlar çoğu kadının yaşadığı yaygın değişiklikler olsa da, bazı sıra dışı semptomlar acil tıbbi müdahaleyi gerektiren preterm eylemi gösterebilir.Bu semptomlardan herhangi birini fark ederseniz, preterm eylemi gösterebileceğinden doktorunuzu hemen arayın Her 10 dakikada bir veya daha sık bir kasılma,Vajinanızdan sıvı sızıntısı (amniyotik kesede rüptür)Adet gibi kramp,Düşük, donuk sırt ağrısı,Pelvik basınç,İshal , Vajinal akıntıda anormal veya ani bir artış,Vajinal kanama.

Folik asit ve demir gibi prenatal vitamin takviyeleri almaya devam edin.Yürüme gibi hafif fiziksel aktiviteler gerçekleştirin.Sakin olun ve stresten uzak durun.Vücudunun yeterince dinlenmeye ihtiyacı var, o yüzden olabildiğince rahatlayın.Doktor izni olmadan herhangi bir ilaç almayınız.Gevşek, nefes alabilen kıyafetler giyin.Ağız hijyenini sağlayın.Toksik kimyasallara maruz kalmaktan kaçının.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir