Gebelikte 21. hafta belirtileri nelerdir ?

le = window.adsbygoogle || []).push({});

Hamileliğin 21. haftasında, bir fetus olgunlaşmaya ve büyümeye devam edecektir.21. haftada ortalama bebek yaklaşık 27 cm uzunluğunda ve 360 ​​gram ağırlığında olacak ancak bu durum bebeğe göre değişecektir. Kaşları ve göz kapakları şimdi oluştu ve göz kırpmaları mümkün. Şaşırtıcı bir şekilde bebeğiniz artık tat tomurcuklarına sahip olacak. Vernix caseosa olarak bilinen beyaz, mumsu bir madde ile bebeğiniz kaplıdır. Bu madde bebeğinizi korur. BBbeğiniz doğduğunda bu madde hala vücudunda olacaktır.

 

 

Sesiniz ve çevrenizdeki insanların sesleri dahil olmak üzere dışarıdan gelen sesleri duyarlar.Kulağa biraz tuhaf geliyor ama bebeğiniz son birkaç hafta boyunca lanugo adı verilen ince bir saç yetiştiriyor.Kollar ve bacaklar nihayet orantılıdır, nöronlar artık beyin ve kaslar arasında bağlanır ve kıkırdak vücudun her yerinde kemiğe dönüşür.

21 Hafta Hamilelik Kaç Aydır?

21 hafta hamilelik 4 ay ve yaklaşık üç haftadır.

Gebeliğin 21. haftası belirtiler

daha güçlü tırnaklar ve dolgun saç
şişkinlik ve gaz
Iştah artışı
fetal hareket
varisli damarlar
sırt ağrısı
diş eti kanaması
deri çatlağı

Hafif baş ağrıları, genellikle hormon veya dehidratasyonun neden olduğu gebelikte sık görülür.Kramplar, şişmiş ayaklar, hazımsızlık veya mide ekşimesi yaşayabilirsiniz.Demir seviyelerini yükseltmek için iyi beslenin.Demir içeren yiyecekler arasında kırmızı et, yağlı balık, yumurta, bakliyat (örneğin bezelye, fasulye ve mercimek), kepekli ekmekler, kabuklu yemişler, yeşil yapraklı sebzeler, kurutulmuş meyveler ve bazı kahvaltılık tahıllar (ilave demir içerenler) bulunur.Gebeliğin 6. haftadan hafta 24e kadar idrar yolu enfeksiyonları riskini artırdığını unutmayın.

21 haftada, bir kadın varisli damarlar , diş eti kanamaları ve çatlak izleri yaşayabilir .Hormon düzeyleri bu aşamada ve hamilelik boyunca dalgalanma gösterebilir ve ruh hali ve sabah hastalıklarına neden olabilir .Bir fetus, Down sendromu gibi bu aşamada belirli genetik anormallikler için test edilebilir.Hormonal değişiklikler den dolayı cildiniz daha parlak görünecektir. Bununla birlikte baız gebelerde cilt lekeleri gelişecektir.

Gebelik sırasında kadınlara çeşitli genetik anormallikleri taramak için üç kan testi sunulmaktadır: Down sendromu, Trisomi 18 ve spina bifida. Bir ekran pozitif çıkarsa, anormalliği teşhis etmek veya ortadan kaldırmak için başka testler yapılacaktır. Doktorunuz gestasyonel diyabet için muayene edilmenizi de tavsiye edebilir . Genetik amniyosentez , bazı genetik anormallikleri değerlendirmek için bazen 15 haftalık gebeliğin ardından yapılan ek bir testtir. Bu test tipik olarak anormal prenatal tarama sonuçları, önceki kromozom anomalisi, ailesel genetik anormallik öyküsü, bilinen bir genetik anormalliği olan veya 35 yaşın üstündeki kadınlar için önerilir.Sevgili okurlar 21.hafta gebelik belirtileri nelerdir başlıklı makalemizi incelediniz. Konuya dair soru ve yorumlarınızı bizlerle bu başlık altından paylaşabilir, sorularınıza en kısa zamanda yanıt alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir