Gebelikte 20. hafta belirtileri nelerdir ?

le = window.adsbygoogle || []).push({});

Tebrikler! Hamileliğin 20. haftasında, yarı noktasındasınız. Bebeğinizin cinsiyetini muhtemelen geçen ay öğrendiniz. Ve bu ayda bebeğinizin cinsiyetini teyit ettikten sonra artık bebeğiniz için alışverişe başlayabilirsiniz. Vernix caseosa adı verilen beyaz, kremsi bir madde cildi sulu ortamından korur. Ter bezleri oluşur. Bebeğinizin vücudu bu mumsu maddeyle kaplıdır.Anomali taramasında bebeğinizi gördüğünüzde, parmaklarını emdiğini görebilirsiniz. Emzirme reflekslerini uyguluyor.

 

 

20 Hafta Gebe Kaç Aydır?

20 hafta hamilelik dört ay ve yaklaşık iki haftadır.

Gebeliğin bu haftasında bebeğinizin hıçkırığını,dönmesini tekmelerini hissedebilirsiniz. Bebeğinizin saçları bu ay çıkmaya başlıyor. Akciğerleri, sindirim sistemi ve bağışıklık sistemi gelişiyor.Hamileliğinizde bu noktaya kadar, plasentanız bebeğinizden daha fazla ağırlığa sahip olmuştur, ancak bu noktadan sonra bebeğiniz kilo almaya başlayacaktır.Şimdi heyecan verici kısım için 20 hafta, anomali taramanızda bebeğinizi tekrar ultrasonda görmenin zamanı geldi. Anomali taraması bebeğinizin kalp atışlarını, karnının yapısını, başını, omurgansını, beyni ve amniyotik sıvı hacmini de kontrol eder. Sonograf, her şeyin beklendiği gibi yolunda gittiğini görmek için bebeğinizin kemiklerinin detaylı ölçümlerini de alacaktır.

Yaklaşık 20 haftalık hamilelikten başlayarak, doktorunuz her doğum öncesi ziyarette fundal yüksekliği ölçecektir. Fundal yüksekliği, pubik kemikten uterusunuzun tepesine kadar olan mesafedir. Santimetre olarak, fundal yüksekliği hamilelik haftanıza uymalıdır.Her hafta yaklaşık bir santimetre büyümeye devam etmelidir. Daha yüksek veya daha düşük bir fundal yüksekliği, gestasyonel diyabet, büyüme sorunu , makat gelişi gibi bir hamilelik durumu belirtisi olabilir. Bu durumda fazla test yapılması gerekebilir.

Tuhaf, korkutucu, canlı ve rahatsız edici rüyalar hamilelik sırasında tamamen normaldir. Bu rüyalar annelik ya da doğumla ilgili endişeleriniz, uykusuzluk ya da uykuya dalmakla ilgili sıkıntılara neden olabilir. 20 haftaya kadar bebeğinizin dış kulakları mükemmel şekilde oluşur. Ses dalgalarını iç kulağa yönlendirmek için tasarlanmıştır, burada karın duvarından gürültü duyulur. Bu yüzden bebeğinizle her gün konuşmanız önemlidir. Bu hafta çok sayıda bebek hareketleri oluyor ve bunlardan giderek daha fazla haberdar oluyorsunuz.Kendinizi çok duygusal hissedebilirsiniz.

Göbek deliğinizden vajinal bölgeye kadar koyu kahverengi bir çizgi belirecek. Mide ekşimesi ve hazımsızlık gebeliğin 20. haftasında da devam edecek.Baş ağrıları yine kaçınılmaz problemlerden biri. Bacak kramplarınız ve ödeminiz olabilir.Ayakta fazla durmayın dinlenin. Yeterli kalsiyum aldığınızdan emin olun. Diyetinize bol miktarda kalsiyumu dahil edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir