Gebelikte 13. hafta belirtileri nelerdir?

13 hafta hamilelik 3 aylıktır. Bu, ilk trimesterin son haftasıdır.Yaklaşık 13 hafta hamile olduğunu fark edebilirsiniz, belirtileriniz biraz değişiyor. Eskisi kadar mide bulantılarınız olmayacak. Kan akışının artması ile mavi damarları fark edebilirsiniz. Ayrıca deneyimleyebilirsiniz:

 

tükenmişlik hissiartan enerji
yuvarlak ligament ağrısı
Gögüslerde sızma ağrı anne sütüne öncülük eden kolostrum üretmeye başlayacaksınız.

 

Bu hafta bebeğiniz hızla büyümeye devam ediyor ve vücudu artık kafasından daha hızlı büyüyor. Dokular ve organların olgunlaşması devam eder. Kalp normal yetişkin bir kalbin hızının iki katı kadar atıyor ve bir ultrasonik cihaz veya Doppler kullanılarak tespit edilebilir. Tükürük bezleri çalışmaya başlar ve ses telleri gelişmeye devam eder. Akciğerler olgunlaşmaya devam ediyor.Dalak kırmızı kan hücreleri üretmek için çalışıyor. Cinsiyeti ortaya çıkıyor. Bebeğiniz yumuruk yapabiliyor.Kaslar ve sinir sistemi olgunlaşıyor.Böbrekler, bebeğin amniyon sıvısı olan idrar üretiyorlar.

 

11. ila 14. haftalarda, ense saydamlığını değerlendirmek için bir ultrasonunuz olabilir . Tarama, bebeğin boynunun arkasındaki cilt altında ek sıvı olup olmadığını kontrol edebilir.Bu, Down sendromu gibi bebeğinizi etkileyebilecek bazı tıbbi rahatsızlıkların test edilmesinde önemlidir.Kan testleri ayrıca Down sendromu, Trizomi 18, spina bifida ve diğer problemleri taramak için de kullanılır. Bu kan testleri 10 ila 13 hafta arasında yapılır ve 15 ila 20 haftalar arasında tekrarlanabilir. Down sendromunun veya diğer kromozomal sorunların varlığını gösterebilen fetal proteinleri test ederler.

Bol miktarda vitamin, mineral ve iyi yağ içeren bütün gıdalara odaklanın. Bebeğinizin büyüyen kemikleri için kalsiyum önemlidir. Süt ve süt ürünleri tüketmeye özen gösterin. Pelvik veya abdominal kramp, leke veya kanama ile karşılaşırsanız, doktorunuza başvurun. Hormonlar hamileliğinizde sindirim sisteminizle tahribat yapabilir, sizi kabız ve şişkin bırakabilir. Baş ağrınızda artış kanşekerinde düşüş olabilir.

Gebelikte idrar yolu enfeksiyonunuz olabilir. Sık ve ağrılı idrara çıkma,kanlı idrar, kötü kokulu idrar, alt karın bölgesinde ağrı, ateş, ve kendinizi yorgun hissediyorsanız mutlaka doktorunuzla iletişime geçin. Gebeliğin bu haftasında libidonuzda artış görebilrisiniz. Bu hormonlardan kaynaklıdır. Hormonal değişiklikler , tat ve koku duyularınızı etkilediği için istek oluşabilir . Sevgili okurlar gebeliğin 13. haftası gebelik belirtileri başlıklı makalemizi incelediniz. Gebeliğinizin seyri hakkın da bilgi edinmek için mutlaka hekim kontrolünde olunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir