Gebelikte 12. hafta belirtileri nelerdir ?

Bebeğinizin tüm vücut bölümleri artık mevcut yinede gelişmeye devam ediyor.28 hafta boyunca, sistemleri ve organları gelişecek, böylece dışarıdaki hayata hazır olacak. Sindirim sistemi pratik yapmaya başlıyor.Bu hafta, doğmamış bebeğiniz Moro refleksi geliştirmiş olacak. Bu hafta bebeğiniz için bir dönüm noktasıdır. Bu ay bebeğinizin kalp atışını rahatlıkla duyacaksınız.

 

 

 

Büyüme hızı üssel olarak artmaktadır ve oluşan organlar rahminin dışında sahip olacağı işlevleri uygulamaya başlamaktadır. Böbrekler idrar üretmeye başladıkça rahim içinde amniyotik sıvı birikmektedir. 12. haftada cinsel organlar oluşurken , çoğu zaman gebeliğin 17 . haftasına kadar ultrasonda görünmezler. Kromozom ve diğer anomaliler için ilk trimester tarama testi yapılabilir. Diğer heyecan verici gelişmeler: Bebeğin kemik iliği beyaz kan hücresi yapmaya başlar, hipofiz bezi hormonları salgılamaya başlar ve bebeğinizin ses telleri oluşur. Son olarak, beyin sinapsları güçleniyor ve yüzü gelişmeye devam ediyor. Gelişmekte olan bir iskeletin yanı sıra, bebeğinizin organları ve bağırsakları şimdi gelişiyor

Elinizi karnınıza koyduğunuzda, bebeğiniz tepki olarak harekete geçecek çünkü refleksleri gelişmeye başlıyor – ama hareketlerini hissetmek için çok erken. Kahvaltı, sizin ve bebeğiniz için – B vitaminleri, folat, kalsiyum ve C vitamini de dahil olmak üzere temel besinleri almak için mükemmel bir zamandır. Kahvaltınızı aksatmayın. Hamilelik hormonları dişlere zarar verebilir. Diş hekiminizi ziyaret edin.

12. haftada doktorunuz bir amniyosentezin sizin için doğru bir seçim olup olmadığı hakkında konuşabilir . Bu test, büyüyen bebeğinizde bulunan herhangi bir genetik bozukluğu tespit etmek için amniyotik sıvıdaki fetal hücreleri inceler. Bu test tüm kadınlar için önerilmemektedir. Ancak, genetik ve kromozomal problemler için artmış risk altındaysanız ve / veya 35 yaş ve üzerindeyseniz , bunu dikkate almanız önerilir. Doğum öncesi vitaminleri almaya devam edin .Günde sekiz ila 12 bardak su içmeye devam edin.

12 haftalık fetüsünüzün vücudunun önemli sistemlerini ve parçalarını geliştirmesi neredeyse bitti. 12 haftalık bebek parmaklarını açıp kapayabilir.Bebeğinizin refleksleri gelişti. 12 hafta civarında, bebeğin sağlığı hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isteyebilirsiniz, bu nedenle doğum kusurları veya başka problemler riskini belirlemek için genetik test yaptırabilirsiniz. Bebeğinizin cinsiyetini mutlaka merak ediyorsunuzdur. Bu haftalarda net olarak bebeğin cinsiyeti anlaşılmaz. Gebeliğin 17-19- 20 . haftaları bebeğinizin cinsiyetini net olarak görebilirsiniz. Sağlıklı bir gebelik süreci için hekim kontrollerinizi aksatmayın.

Gebelikte, özellikle de 12. haftada kramplar normaldir. Birçok kadın kasıklarının bir veya iki tarafında keskin kramplar hissedecek. Bu normaldir ve büyürken rahminizi destekleyen bağlardan kaynaklanır. Düşük kan şekeri seviyelerinin neden olduğu baş ağrılarınız olacaktır.Yorgunluk mide bulantıları devam edecektir.

Bu ilk üç aylık dönem boyunca vücudunuz, plasentayı inşa etmek için fazla mesai yapıyor. Bu nednele kendinizi yorgun bitkin hissedebilrisiniz. Elinizden geldiğince bol bol dinlenin.Tükürüğünüzde artış olacaktır. Kokulara karşı hassasiyet devam ediyor. Bu durum mide bulantısını tetikleyebilir.Gaz probleminiz olacaktır kendinizi kasmayın ve gazınızı çıkarın. Gebelikte 12. hafta belirtileri nelerdir başlıklı makalemizi incelediniz. Konuya dair soru ve yorumlarınızı bizlerle bu başlık altın dan paylaşabilir, sorularınıza en kısa zaman da yanıt alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir