Gebelikte 11. hafta belirtileri nelerdir?

Hamileliğinizin 11. haftasına hoş geldiniz. Şimdi iki aylık ve iki haftalık hamilesiniz. 11. haftanın başında bebeğe resmen fetus adı verilir. En önemli gelişme aşamaları sonuçlandırıyor. Bebeğiniz bir incirin büyüklüğü kadardır.

 

 

Bebeğinizin sualtında nefes alabildiğini biliyor muydunuz? Şu anda yapıyor. Bebeğiniz büyük bir büyüme sürecinden geçiyor plasentadaki kan damarları boyut ve sayı olarak büyüyor.Bebeğin cildi hala yarı saydamdır, ancak içeride kemikler sertleşmeye devam eder; tırnaklar oluşuyor; burun delikleri şekilleniyor.Şu anda, başı hala uzunluğunun yaklaşık yarısını oluşturuyor, ancak önümüzdeki birkaç hafta boyunca gövdesi büyüyor.

Neredeyse tüm organlar ve vücut yapıları oluşur ve çalışmaya başlar. Cinsel organı ya erkek ya da dişi formda olmaya başlar. Fetus iç çekebilir, gerilebilir, başını hareket ettirebilir ve baş parmağını emebilir. Vücudunuz içerden ve dışardan genişlemeye başladı. Gebeliğin 11 haftası çok fazla yağ,ter ve kan üretimi olacağından suya daha fazla ihtiyacınız olacaktır. Bu dönemde kendinizi sürekli susamış hissedebilirsiniz. Bu nedenle bol bol su tüketin. Sabahları ve gece uyurken mutlaka süt için ve gazlı içeceklerden kaçının.

Gebeliğin 11 . haftası sizde olan cilt değişikliklerinide görüyorsunuz. Bu dönemde cildiniz ya çok kuru yada parlak olacaktır. Cildin kuruması susuz kaldığınızın işaretidir. Daha önce belirttiğimiz gibi bol su için. Gebeliğin 11. haftası bacak ağrısı sizi uykunuzdan kaldırabilir. Hamilelikte bacak ağrısının endeni bilinmiyor ancak herhangi bir besinin eksikliğinden kaynaklanabilir. Bu nedenle sağlıklı ve dengeli beslenin. Sabahları yine mide bulantılarınız olabilir gebeliğin 12. haftası bulantınız geçecektir.

Gebeliğin 11. haftası uykulu olma durumu ve yorgunluk olabilir. Bu ay ortalama yarım kilo alacaksınız. Gebeliğin 11 ve 14. haftası arası ense kalınlığı ölçümü ve ikili test taramasının yapıldığı zamandır bu nedenle hekim kontrollerinizi aksatmayın. Sevgili okurlar; ” gebeliğin 11. haftası gebelik belirtileri nelerdir ” başlıklı makalemizi incelediniz. Konuya dair soru ve yorumlarınızı bizlerle bu başlık altın dan paylaşabilir, sorularınıza en kısa zaman da yanıt alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir