Gebelik testi nedir nasıl yapılır ?

Hamile kalmış olabileceğinizi düşünüyor musunuz? En etkili doğum kontrol yöntemleri olsa bile , her zaman hata yapma şansı vardır. Sonuçta, yumurtayı döllemek yalnızca bir sperme ihtiyaç vardır. Hamile olup olmadığınızı anlamanın yolu da gebelik testi yapmaktır. Evde hamilelik testleri büyük olasılıkla tüm zamanların en iyi buluşlarından biridir.100 yıl önce, kadınlar hamile olup olmadıkları hakkın da çeşitli yöntemler denediler. Daha çok tahmin yürttüler. İlk belirgin işaret cevapsız bir dönemdi, ancak şimdi bildiğimiz gibi, gebelik testi ile gebeliği saptamak çok kolay..

20. yüzyılın ortalarında, doktorlar daha kesin sonuçlarla gebelik testi yaptılar. Ancak idrarın canlı bir hayvana enjekte edilmesi ve sonuçların alınması uzun zaman alıyordu. Günümüzde tüm eczaneler de gebelik testlerini tedarik etmek mümkün..Cinsel yönden aktif tüm kadınlar gebe kalabilirler ve sonuca ulaşmak için test yapabilirler. Hatta ve hatta doğum kontrol yöntemini uygulayanlar bile..

Gebelik testleri nasıl çalışır ?

Tüm hamilelik testleri, insan koryonik gonadotropin (HCG) olarak bilinen bir hormonu ölçerek çalışır.Hamileyken, vücudunuz insan koryonik gonadotropin (HCG) denilen bir maddeyi serbest bırakır. Bu kimyasal döllenmeden yaklaşık sekiz gün sonra veya gübrelemeden yaklaşık 10 gün sonra idrarda tespit edilebilir. Hamilelik testi hCG miktarını ölçer ve bu seviyelere dayalı olarak olumlu veya olumsuz bir sonuç verir. Döllenmeden yaklaşık 10 gün sonra evde test yaptırırsanız, HCG düzeyi henüz idrarda bulunmadığından sonuçlar yanlış olabilir. Bu yanlış pozitif veya yanlış negatif sonuçlarla sonuçlanabilir.

Gebelik testini ne zaman yapmalıyım ?

En doğru sonuç için kaçırdığınız sürenin bitimine kadar bir gebelik testi yapmayı beklemelisiniz.Dönemi kaçırıncaya kadar beklemek istemiyorsanız, Cinsi münasebetten sonra en az bir ila iki hafta beklemeniz gerekir. Hamiliyseniz, vücudunuzun saptanabilir HCG seviyeleri geliştirmek için zamana ihtiyacı vardır. Bu, tipik olarak bir yumurtanın başarıyla implantasyonundan sonra yedi ila 12 gün sürer .
UYARI ! Gecikme olmadan test yaparsanız hatalı sonuç alabilirsiniz..

İki Tür Test Var mı?

Evde yapılan gebelik testinin iki temel türü vardır. Standart bir test veya dijital bir test. İkisi de idrar örneği kullanıyor. Dijital bir test hamile veya hamile değil diyen bir okuma verebilir veya bir sembol kullanabilir. (Dijital testinizin hangi okuma tipini görüntüleyeceğini öğrenmek için kitin talimatlarına bakın.) Dijital testler daha pahalı, ancak daha hassastır.

Test Süresi

Test sonuçlarınızın doğruluğu, evde hamilelik testinizi ne zaman kullandığınıza bağlıdır.Bazı testler cevapsız bir dönemden birkaç gün önce doğru tarihler verdiğini iddia ederken, çoğu cevapsız bir süre sonra bir ila iki hafta daha iyi çalışacaktır.Birçok kadının hamilelik testini nasıl ve ne zaman kullanacakları konusunda kafası karışır.Cinsi münasebet sonrası yumurtanın döllenmesi her zaman gerçekleşmez.İlk olarak, bir kadın hamileliğin ortaya çıkması için yumurtlaması gerekiyor.

Hamilelik testi için en uygun zaman ne zaman?

Evde yapılan bir gebelik testinden en doğru sonuç almak için, doktorlar menstruasyona başlayana kadar beklemenizi önerir. Hamileyseniz, bu süre zarfında idrarda, doğru, pozitif bir sonuç için yeterli HCG olmalıdır.

İdrar Testi Neler Yapıyor?

İdrar testi, cevapsız dönemlerden bir ila iki hafta sonra hamileliği onaylar. HCG’nin idrarda olup olmadığını bilmenize yardımcı olur. Bu niteliksel bir testtir ve vücudunuzda bulunan hormon miktarını vermez. HCG varlığı gebeliğin olumlu bir işaretidir.

Son kullanma tarihini kontrol edin:

Evde hamilelik idrarı testi yapmayı planlıyorsanız, son kullanma tarihini kontrol edin. Son kullanım tarihi geçmiş testler hatalı sonuç verir.. Ayrıca kit ambalajının durumunu kontrol edin (açık conta, aşınma ve yıpranma, vb.).

Testi nasıl yapmalıyım ?

Tüm hamilelik testleri markaya ve üreticiye göre biraz farklıdır. Talimatları dikkatlice okumanız ve tam olarak en doğru sonuçlara yönelik olarak takip etmeniz gerekir. Çoğu test, sonuçları hazır olana kadar 5 ila 10 dakika beklemenizi gerektirir. Sonuç sembollerinin her birinin ne anlama geldiğini belirlemek için talimatları dikkatli bir şekilde okuyun. Bazı testler pozitif ve negatif işaretler kullanırken, bazıları pozitif veya negatif sonuçların gösterilmesi için farklı çizgilerden oluşan bir kombinasyon kullanır.

 

Hamileliğin ilk ve en güvenilir işaretlerinden biri, kaçırılmış bir dönemdir.Stresin , diyetin , egzersizin veya bazı tıbbi durumların sebebi ile dönemin bazen gecikeceğini veya atlandığını aklınızda bulundurun .Bir idrar dan gebelik testi sonucu olumluysa, doktor dan randevu alın. Uzmanınız, idrar testinin sonuçlarını doğrulamak için kan testi de önerebilir. Çoğu durumda, idrar testinin sonuçları doğrudur. Hamile olduğunuzdan şüpheleniyorsanız, doktorunuza bir ziyaret, size ihtiyacınız olan cevapları verebilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir