Gebelik haftası nasıl hesaplanır ?

Tam olarak ne zaman yumurtladığınızı bilmek imkansızdır. Sonuç olarak hekimler gebelik haftanızı hesaplarken son adet tarihinizi baz alır.Hamilelik, insanda genellikle yaklaşık dokuz ay sürer. Bir doktor annenin gebe kaldığı tarihi kolayca tahmin edebilir. Bebeğin ne zaman geleceğini bilmek biraz zor.Bebek beklenen tarihten önce yada zamanında gelebilir. Hamilelik genellikle yaklaşık dokuz ay, kırk hafta sürer . Son dönemin ne zaman olduğunu anladıktan sonra, hamileliğinizin kesin gününü ve ayını kolayca hesaplayabilirsiniz.Doktorlar ultrason, son adet tarihi ve hcg değerini birlikte değerlendirerek son kaç haftalık gebe olduğunuzu belirleyebilir. Doğumun gerçek zamanlaması bilinemese de, üç aşamalı süreç doğumun olası tarihini tahmin etmenize yardımcı olur.

 

 

 

Ne zaman gebelik testi yaptırmalıyım ?

 

 

Beklenen adet tarihinizde gecikme olursa test yapılın. Erken yapılan test sonuçları yanıltabilir.

 

 

Gebeliğin erken bulguları nelerdir ?

 

Koku duyarlılığı

Hassas göğüsler

Daha koyu, engebeli areolalar

yorgunluk

Lekelenme veya cevapsız dönem

Mide bulantısı

Sık idrara çıkma

Şişkinlik

Yükselmiş sıcaklık

Gebeliğin yaşı veya bebeğin yaşı, annenin son adet döneminin ilk gününden itibaren hesaplanır.Gebeliğin kesin tarihi neredeyse hiç bilinmediğinden, son adet döneminin ilk günü bebeğin kaç hafta olduğunu ölçmek için kullanılır. Annenin düzenli bir dönemi varsa ve son adet tarihinin ilk günü baz alınır ve bu tarihten itibaren hesaplanır. Çoğu kadın pozitif bir gebelik testi sonrası kaç haftalık gebe olduğunu merak eder. Aslında öncelik hekim kontrolü ile gebeliği onaylamak. Doktorun yapacağı ilk şey, hamile olduğunuzdan emin olmak. Doktor ayrıca, döneminiz hakkında bilgiler dahil olmak üzere tıbbi geçmişinizi de alacak ve sağlıklı olduğunuzdan emin olmak için hem idrar hem de kan testlerini gerçekleştirecektir.

Hamilelik haftalarını belirlemenin geleneksel yöntemi, son adet döneminin ilk gününü hamileliğin başlangıcı olarak saymaktır. Bununla birlikte, normal dönemleriniz yoksa, bu yöntem doğru olmayabilir. Hamileliğin 9 ay sürdüğünü düşünürseniz de, doktorlar hamileliği 1. gün olarak son adet döngüsünün ilk gününü sayarak 40 hafta veya 10 ay sürüyor. İlk adet gecikkmesinde doktorunuz 4 haftalık gebe olduğunuzu söyleyecektir. Sevgili hanımlar bir çok makalemizde adet tarihlerinizi mutlaka bir yere not almanızı hep belirtiyoruz. Bu hem üreme sağlığınızı yakından izlemek hemde gebelik haftanızı belirlemek için önemlidir.

Ultrason ve gebelik testleri, implantasyondan 1 ila 2 hafta sonra gebeliği tespit edebilir. Erken gebelik tespiti için bu yöntemler gebe kalma süresini daha doğru bir şekilde belirleyebilir. Normal, tam süreli gebelik 40 haftadır ve 37-42 hafta arasında değişebilir. Üç trimestere ayrılmıştır. . Düzensiz adet dönemleri olan veya son adetlerinin ilk gününü hatırlayamayan kadınlarda gebelik haftasını belirlemek zor olabilir.Bu durumlarda, gebelik yaşını belirlemek için sıklıkla bir ultrason muayenesi gerekir.Bazı durumlarda gebelik haftasını belirleme zor olabilir bebek beklenenden büyük yada küçük olabilir.

İlk trimester , hamileliğin 13. haftasına kadar sürer. İlk üç aylık dönemde hamile görünmeseniz de, vücudunuz büyüyen bir bebek barındırdığı için çok büyük değişiklikler geçiriyor.Gebelikten sonraki ilk birkaç haftada hormon seviyeleriniz önemli ölçüde değişir. Rahiminiz plasenta ve fetüsün büyümesini desteklemeye başlar, vücudunuz gelişmekte olan bebeğe oksijen ve besin taşımak için kan kaynağına ekler ve kalp atış hızınız artar. Bu değişiklikler , yorgunluk , sabah bulantısı , baş ağrısı ve kabızlık gibi birçok hamilelik belirtilerine eşlik eder. Bebeğinizin gelişimi için ilk üç aylık dönem önemlidir.Nöral tüp defektlerinin önlenmesine yardımcı olmak için folik asit alınmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir