Gebeliğin 1. ayın da belirtiler nasıl oluyor ?

Bir aylık gebelik belirtileri nelerdir ? İçinizde küçücük bir insan büyüyor . Dokuz ay boyunca hem endişeli hemde heyecanlı olacaksınız.Hamile bir kadın için, vücudunun içinde gelişen yeni bir yaşam hissetmek, inanılmaz bir deneyimdir. Gebeliğin birinci ayında olası değişiklikleri , belirtileri ve bebeğinizin nasıl büyüdüğünü, geliştiğini anlamanız için sizlere bu makaleyi hazırladık. Konuya dair soru ve yorumlarınızı bizlerle bu başlık altın dan paylaşabilir, sorularınıza en kısa sürede yanıt alabilirsiniz.

 

 

 

Gebeliğin 1. ayın da belirtiler

Hamileliğin başlangıç ​​aşamasında adet dönemi öncesi benzer septomları yaşayacaksınız. Bu nedenle kafanız hayli karışabilir. Gebeliğin ilk ayın da adet olmayacaksınız. Gebe olduğunuz için vücudunuz progesteron hormonu üretmeye başladığı için döneminiz başlamayacaktır. Döllenmiş yumurta uterusa implante olduğu zaman, implantasyon nedeniyle hafif kanama ve kramp görebilirsiniz. Bu, gebelikten yaklaşık bir hafta sonra olur. Hamileliğin ilk evrelerinde ruh halinizde hızlı değişiklikler yaşayacaksınız. Ağlamaya başlayabilir veya belirli bir nedenden dolayı endişeli hissedebilirsiniz. Bunun nedeni vücudunuzdaki değişen hormonlardır. Gögüsleriniz acıyacak ve hassaslaşacak. Gögüslerinizde belirgin damarlar olacaktır.Bu belirtiler adet öncesi dönemde sahip olduğunuz belirtilere benzer. Enerji seviyeniz düştüğün den kendinizi yorgun ve bitkin hissedeceksiniz.

 

Bir aylık gebelik belirtilerinde ; Sabahları mide bulantısı ve kusmalarınız olacaktır. Bu gebeliğin ilk üç haftasın da olacaktır. Günün herhangi bir saatinde de olabilir. Bir zamanlar sevdiğiniz gıdalar tiksinti gösterebilir ve hiç sevmediğiniz yiyecekler cazip gelebilir. Vücut sisteminizdeki hormonal ve fiziksel değişiklikler hamilelik sırasında mide ekşimesi ve asit reflüsü gibi geçici belirtilere neden olur. Progesteron hormonu kabızlığa yol açacaktır. Ayrıca bu hormon gebelikte baş dönmesine neden olur. Gebelikte iştahta artış olacaktır. Bu nedenle sık sık acıkabilirsiniz. Belinizde ve başınızda ağrılar da gelişecektir.

Gebeliğin ilk ayında vücudunuzun büyüklüğünde ve şeklindeki belirgin bir değişikliği fark etmeyebilirsiniz.Kendinizi şişkin hissedebilirsiniz. Meme başında koyulaşmalar görülebilir. Kötüleşen baş dönmeleri, vajinal akıntıda artış olacaktır.Gebelik, kadınlardan kadına farklı olabilir ve aynı anne için bir hamilelikten diğerine farklılık gösterebilir. Hamileliğin bazı semptomları birkaç hafta veya ay sürebilirken, diğer rahatsızlıklar geçicidir veya tüm kadınları etkilemez.

Sperm ve yumurta birleşince hayat başlar.Cinsi münasebetten 2 ila üç gün sonra döllenme gerçekleşebilir. Erken dönemde, bebeğe bir zigot adı verilir ve sonra bu zigot birkaç dakika içinde bol miktarda çoğalmaya başlar. Zigot fallop tüpünden uterusa gider ve dördüncü gün morula adı verilen katı bir hücre kümesine bölünür. Beşinci veya altıncı günlerde, morula, bir blastokiste bölünür ve uterus duvarına implante olur. İmplantasyon sonrası hcg hormonu salgılanmaya başlar. Hamile olduğunuzu gösteren hafif ılımlı bulgular ve belirtileriniz varsa, evde hamilelik testi yapabilirsiniz veya test için doktorunuza görünebilirsiniz . Gebelik testi olarak önerimiz Hcg testidir. % 100 sonuç verir ve güvenlidir. Ayrıca bu test gebeliğinizin seyri hakkında da bilgi verecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir