Evde gebelik testi nedir nasıl yapılır ?

Gebelik testi yapanlar kadınlar kulübü – Evde yapılacak hamilelik testleri tüm ayrıntılar burada

Bir gebelik testi, bir kadının hamile olup olmadığını teyit edebilir. Test evde yada hastanede yapılabilir. Hamilelik testi yüzde 99 civarında güvenilir.İnsan koryonik gonadotropin (HCG) olarak adlandırılan bir hormon seviyelerini ölçerek çalışır. HCG, gebe kaldıktan yaklaşık 10 ila 14 gün sonra kan ve idrarda bulunur . Uygun prosedür göz önüne alındığında, evde yapılan hamilelik testi doğru sonuç vermektedir. Bir test doğru yapılmazsa, hatalı sonuç almanız muhtemeldir. Hamilelik testlerinin son kullanma tarihlerini mutlaka kontrol edin! Erken Gebelik Testlerinde izin verilen azami 2 yıllık son kullanma tarihi gösterilmektedir. En hassas gebelik testleri, 20 mIU kadar düşük HCG düzeylerini tespit edebilir.

Gebelik testi nedir nasıl çalışır ?

Hamilelik sırasında, plasentanınız, son döneminizden yaklaşık on gün sonra idrarda ve kanda görülen insan koryonik gonadotropin (HCG) hormonu üretir. Döllenmiş yumurta rahim içine implante edildiği zamandır . Evde hamilelik testi, idrarda HCG varlığını tespit eder.Gebelik Testi, günün herhangi bir saatinde yapılabilir; Ancak, ilk sabah idrarını test etmek tercih edilir. Hamilelik testi, HCG hormonu miktarını ölçerek çalışır. Hamilelik döneminde HCG düzeyleri yükselir.HCG, plasentayı oluşturan hücreler tarafından üretildiği ve büyüyen embriyoya besin sağlayan gebelik hormonu olarak bilinir.

Evde doğal yöntemlerle gebelik testi

Beklenen adetinizde gecikme olduysa sabahın ilk idrarı ile gebelik testinizi yapın. Testin kullanma talimatında testin nasıl uygulanacağı yazıyor.Test yalnızca talimatlara tam olarak uyulursa çalışır. Test gebeliğin tespitinde oldukça doğru olmasına rağmen, yanıltıcı sonuçların görülme sıklığı düşüktür. Beklenmedik veya tutarsız test sonuçları almanız durumunda hekime görünün.

Tek çizgi gebelik lehine değildir

Kontrol hattı olarak yalnızca 1 renkli çizgi görünüyorsa, test negatiftir ve hamile olmadığınızı varsayabilirsiniz.

Çift çizgi gebelik lehinedir

Test çizgisi olarak 2 renkli çizgi görünürse, test pozitiftir ve hamile olduğunuzu varsayabilirsiniz. Hatların renkleri çok açık olsa bile, hamile olduğunuzu varsayabilirsiniz.

Kontrol satırı görüntülenmezse, test geçersizdir. Geçersiz sonuçlar, test şeridinin idrarda iyice doymamış olduğunun bir göstergesi olabilir. Bu durumda, testi en az 5 saniye daldırıp sonuçlarını okumak için 10 dakika bekleyin. Her bir test tek kullanım için tasarlanmıştır ve tekrar kullanılmamalıdır.

Bir kadın hamile kaldığında, vücudu HCG (human Chorionic Gonadotropin) olarak bilinen özel bir hamilelik hormonu üretir. Bu hormon, idrarda, kaçırılmış adet döngüsünün ilk günü gibi erken ortaya çıkar. Olumlu bir sonuç, idrarda HCG bulunduğunu ve gebe olduğunuzu varsayabilirsiniz. Negatif bir sonuç HCG tespit edilmediği anlamına gelir ve hamile olmadığınızı varsayabilirsiniz.

Testte ikinci çizgi silikse , hamilemiyim ?

Evet gebelik tetsinde ikinci çizginin silik çıkması gebelik lehinedir.. Hamile olduğunuzu varsaymalısınız. Çizgilerin tam rengi önemli değildir.

Test sonucu negatif ama hala hamile olduğumu düşünüyorum ne yapmalıyım ?

Bu durum da yapmanız gereken HCG testi yapmak ve sonuca göre hekime görünmektir. Şayet son adet tarihinizde gecikme olmadan testi yaparsanız negatif sonuç almanız olasıdır.

İdrar testi, cevapsız dönemlerden bir ila iki hafta sonra hamileliği onaylar. HCG nin idrarda olup olmadığını bilmenize yardımcı olur. Bu niteliksel bir testtir ve vücudunuzda bulunan hormon miktarını vermez. HCG varlığı gebeliğin olumlu bir işaretidir. En iyi sonuçları elde etmek için döneminizi kaçırdıktan yaklaşık 1-2 hafta sonra bekleyin. Düzensiz dönemlerde döneminiz bittiği zaman yanlış hesaplama eğilimi gösterebilir ve bu testi etkileyebilir. Evde yapılan gebelik testleri, doğru şekilde yapıldığı takdirde% 97 ila% 99 doğru olduğunu iddia etmektedir. Hamilelik belirtileri yaşıyorsanız , bulantı, yorgunluk ve göğüs hassasiyetine rağmen yanlış sonuç almaya devam ederseniz, başka bir test yapmak için bekleyin veya hekime görünün..

Kanda bakılan hcg testinin yanılma payı yoktur. İmkanınız varsa durumunuzla ilgili net bilgi almak için kanda gebelik testi yaptırın. Kanda gebelik testi % 100 doğru sonuç vermekle birlikte gebeliğin seyri hakkında da bilgi vermektedir. Sevgili anneler ne diyor okuyucuları; Gebelik testi ile ilgili sorularınızı , önerilerinizi ve deneyimlerinizi bizlerle bu başlık altından paylaşabilirsiniz. Sorularınıza onlina olduğumuz en kısa süre içinde dönüş olucaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir