Erkeklerde kısırlığın nedenleri nelerdir?

Kısırlık çiftlerin çok istemesine rağmen düzenli olarak 1 yıl ilişkiye girdikleri halde herhangi bir doğum kontrol yöntemi uygulamadıkları halde gebeliği elde edememesidir. Üreme ile ilgili problem kadından , erkekten yada her ikisinden de kaynaklanabilir. Bir erkeğin doğurganlığı sperminin kalitesine bağlıdır. Erkeklerde infertilite hormon bozuklukları, hastalıklar, üreme anatomisinde hasar, sperm kanalında tıkanıklık veya cinsel işlev bozukluğu gibi çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir . Bu faktörler geçici veya kalıcı olarak spermleri etkileyebilir ve hamile kalmayı zorlaştırabilir.

İnfertilite günümüzde nedene bağlı olarak tedavi edildiği gibi , bazen sağlıklı bir beslenme ve diğer yaşam tarzı stratejileri ile iyileşebilir ekarte edilebilir..İnfertilite, birden fazla nedene sahip olabilir . Bir çok koşul erkeğin infertil olmasına katkıda bulunabilir işte bunlardan bir kaçı ;

 

Erkeklerde kısırlık risk faktörleri

Hipertansiyon, artrit ve sindirim hastalığını tedavi etmek için kullanılan belirli ilaçların yanı sıra kemoterapi ilaçları sperm üretim problemleri ve infertilite ile ilişkilidir.
Testislerde demir birikimine neden olan bir metabolik bozukluk.
Hormon disfonksiyonu
Prostat (prostatit), epididim (epididimit) ve testislerin (orşit) inflamatuar enfeksiyonları ergenlik öncesi ortaya çıkarsa geri döndürülemez infertiliteye neden olabilir.
Mesane boynunun kasları veya sinirlerinin bozulması. Mesane cerrahisi, idrar yollarında veya mesanede gelişimsel bir bozukluk veya diyabet de dahil olmak üzere sinir sistemini etkileyen bir hastalık sonucu olabilir.
Cinsel yolla bulaşan hastalıklar tıkanıklığa, enfeksiyona ve yara izine neden olabilir.
Orak hücre anemisi testislerin işlevselliklerinde azalma
Omurilik yaralanmasına bağlı erkek infertilitesi

Sistemik hastalık ateş, enfeksiyon, böbrek hastalığ, mtabolik bozukluklar
Testis kanseri sperm yeteneğini sınırlayabilir veya yok edebilir.
Bir yaralanma, ameliyat veya enfeksiyon, testiküler travmaya neden olabilir sperm üretimini bozabilir
Varikosel infertiliteye sebep olabilir.

Erkek infertilitesi nin belirtileri nelerdir?

Bir erkek kısır olup olmadığını kendisi anlayamaz. Kişi cinsi münasebette bulunabilir, ejakülasyonu zorlanmadan gerçekleştirebilir, ejakülasyon sonrası spermin miktarı kişiye normal gelebilir. Ancak bir erkeğin kısır olup olmadığı yapılacak tetkitlerle anlaşılabilir.

Erkek kısırlığının nedenleri

Hormonal bozukluklardan fiziksel problemlere, psikolojik sorunlara kadar çeşitli bozukluklar erkek infertilitesine neden olabilir. Pek çok tedavi seçeneği mevcut olmasına rağmen, çoğu durumda tedavi uygulanmaz. Pek çok durumda, erkek infertilitesi, testis hasarıyla sonuçlanır ve testisin sperm üretememesi sonucunu doğurur. Hasar gören testis sperm yapma kabileyitini kaybedebilir. Testiküler hasarın yanı sıra, erkek kısırlığının başlıca nedenleri düşük sperm üretimi ve zayıf sperm kalitesidir.

Sigara içme – hem sperm sayısını hem de sperm hücresi hareketliliğini önemli ölçüde azaltır.
Alkol esrar uyuşturucu kullanımı
Aşırı yoğun egzersiz
Beslenmede yetersiz Çinko ve C vitamini
Sıkı dar iç çamaşır giyme
Kimyasal maddeler
Kötü beslenme ve anemi
Aşırı strese maruz kalma erkek kısırlığının diğer nedenleridir.Erkek infertilitesine hormonal problemlerde neden olabilir..Çeşitli fiziksel problemler erkek infertilitesine katkıda bulunabilir.

Erkeklerde kısırlığın nedeni fiziki muayene, kan testleri,hormon seviyelerini değerlendirme, testiküler biyopsi,ultrason muayenesi,semen analizi ile teşhis edilebilir. Erkek kısırlığı bazı durumlarda önlenebilir, Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunma, sigara ve alkol den uzak durma . Bazı tedaviler sperm kalitesini artırabilir. Erkek kısırlığında cerrahi,hormon tedavisi,suni döllenme ,IVF ICSI uygulanabilir.Sevgili okurlar doğurganlık sorunlarının bir kısmı erkeklerden kaynaklanmaktadır. Düzenli olarak 1 yıldır ilişkide bulunuyorsanız ve hala gebelik elde edemiyorsanız mutlaka bir hekime görünün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir