Doğurganlığı artıran besinler nelerdir ?

Bir aile arayışı, her iki tarafın kişisel sağlığının ve doğurganlığının genel bir değerlendirmesiyle başlar. Ne yemeli ve ne yemememiz gerektiği konusunda çok sayıda artı ve eksileri var. Doğurganlık oranını arttıran bir çok besin vardır. Bu makalemizde doğurganlık seviyesini artıran besinlere değineceğiz.

 

 

Ay çekirdeği erkek ve dişi fertilite için hayati önem taşıyan yüksek çinko içerir. Çinko alımının, erkek spermlerin formunu, işlevini ve kalitesini geliştirdiği ve ayrıca kadın bedeninde östrojen ve progesteron hormonları de ngesini koruduğu bilinmektedir. Muz B6 içerir, bu eksiklik düzensiz adet döngüsüne ve kadınlarda yumurtaların zayıf gelişmesine nedne olur. B6 vitamini ayrıca hormonların işleyişini düzenler ve kontrol eder.

Yumurta dişi üreme sisteminin sağlıklı işleyişi için önemli olan zengin D vitamini kaynağıdır. D vitamini eksikliği PCOS’a yol açabilir. Yumurta sarısı, hormonları düzenleyen bileşikler içerir ve antioksidanlar ve karotenoidler de doğurganlığı artırır. Zengin E vitamini kaynağı olan bademler, sperm sayısını artırarak erkek doğurganlığını artırır ve ayrıca dişi doğurganlığı artırır. Bademdeki antioksidanlar spermleri ve yumurtaları oksidatif strese karşı korurlar. Portakal gibi turunçgiller, limonlar erkek doğurganlığını arttırır . Turunçgil tüketmek kadınlarda hormonal dengeyi geliştirmeye yardımcı olur ve aynı zamanda gebe kalmaya yardımcı olan mineral ve vitaminleri de sağlar.

Tofu yumurtlamayı desteklemek ve yumurtanın sağlığını korumak için gerekli olan zengin bir demir kaynağıdır. Kanlarında yeterli miktarda demir kaynağı olan kadınlar daha hızlı bir şekilde gebe kalabilmekte ve daha sağlıklı bir hamilelikten geçebilmektedir. İyi bir temel yağ asitleri kaynağı olan balık, gebe kalmak isteyen insanların diyetine dahil edilmelidir. Omega 3 yağları, hormonların çalışmasını kontrol etmede hayati öneme sahiptir. Ayrıca vücudu inflamasyona karşı korurlar. Balıklardaki yağ asitleri, spermin serbest radikal hasarından korunmasına yardımcı olur ve dişilerde sağlıklı bir üreme sistemini destekler. Ayrıca erkek fertilitesini artırmaya yardımcı olan selenyum içerirler.

Brocolli ve diğer yeşillikler doğurganlığın geliştirilmesine yardımcı olur. Bunlar hormonların işleyişini kontrol eden ve gebe kalma şansını arttıran fitoterol içerir. Magnezyum ve klorofil gibi mineraller detoksifiye ve vücudu sağlıklı hale getirmede yardımcı olur. Sarımsakın tıbbi özelliklerinin, erkeklerde sperm sayısını artırarak cinsel sağlığı iyileştirdiği ve doğurganlığı artırdığı bilinmektedir. Ayrıca vücudun kan dolaşımını da geliştirmektedir.

Kuşkonmaz gebe kalmaya çalışan kadınlar için son derece önemli olan folik asit içerir. Sadece kadınlarda yumurta kalitesini arttırmakla kalmaz, aynı zamanda yumurtlama fonksiyonlarını da düzenler. Avokado ; Hormonları dengeliyorlar, dişi üreme organlarına fayda sağlıyorlar ve harika bir tedavi edici yağ kaynağıdır. İncir ; Erkek üreme sistemini tedavi etmek ve semen kalitesini arttırmak için harikadır. Yeşil çay doğruganlığı artırır. Fasulye Çinko, demir ve nadir biyotin dahil olmak üzere protein vitamin ve mineral bakımından yüksektir. Sağlıklı bir yaşam tarzı, doğurganlığınızı koruyarak hamile kalma şansınızı artırabilir. Taze meyve ve sebzelerle zengin bir diyet yemelisiniz ve alkol ve abur cubur gibi doğurganlığı azaltabilecek gıda alımını azaltmalısınız. Yeşil yapraklı sebzeler ; lahana, ıspanak ve diğer yeşil yapraklı sebzeler manganez, folat, demir, kalsiyum ve A Vitamini bakımından yüksektir. Vücudunuzun en iyi şekilde çalışması için ihtiyaç duyduğu birçok vitamin ve mineral içerir. Her gün yeşil yapraklı sebzeler yemeye çalışarak doğurganlık seviyenizi yükseltebilirsiniz.

Somon, üreme organlarına kan akışını düzenlediği kanıtlanmış Omega-3 Yağ Asitleri ile doludur. İstiridyelerin libidoyu artırdığı biliniyor, ancak istiridye de iyi bir yumurtanın üretilmesini sağlayan çinko vardır. Çilek kadınlarda libidoyu artırdığı gibi yumurtanın kaliteli olmasını da sağlar.. Yeşil yapraklı sebzeleri günlük rejiminizin bir parçası yapmalısınız çünkü güçlü bir endometriyal astar oluşturmaya ve zigotun rahime bağlanmasına yardımcı oluyorlar. Brokoli, yumurtlama sürecinin yanı sıra yumurtanın olgunlaşmasına yardımcı olan C vitamini açısından zengin olduğu için doğurganlık için önerilen gıdalar arasında oldukça yüksek bir orana sahiptir. Buna ek olarak, Brokoli, demir, folik asit ve antioksidan bakımından zengin olduğu için vücudunuza temel bitki proteinleri sağlar. Bunlar, hamile kalma şansınızı artırabilecek bazı yiyeceklerdir. Düzenli bir sağlıklı beslenmenin yalnızca gebe kalmayı değil aynı zamanda sağlıklı bir bebeğin gelişmesini ve büyümesini sağladığını unutmayın. Sevgili okurlar konuya dair soru ve yorumlarınızı bizlerle bu başlık altından paylaşabilir, sorularınıza en kısa zaman da yanıt alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir