Çocuklarda anoreksiya nervoza nedenleri ve tedavisi

Bir ebeveyn olarak, çocuğunuzun beslenmesi, dikkat gereken en önemli şeylerden biridir. Çocuğunuz erken yaşlardan itibaren sağlıklı besinler tüketmelidir.. Çocuğunuzu başlangıçtan iyi beslerseniz, sadece sağlıklı bir kişi yetişmekle kalmaz, aynı zamanda onun yaşam tarzı boyunca beslenme alışkanlıklarını korumasına da yardımcı olacaksınız.

 

 

Bir çocuk, kilo vermek ve vücut şeklini geliştirmek için iyi yemeyi reddedince, anoreksik olduğu söylenir. Bu durum, genç yaşlarda yaygındır çünkü çocuklar bu çağdaki görünümleri hakkında bilinçlidir. Fiziksel çekiciliğe sağlıktan ziyade daha fazla önem verilir. Çocuklar seçici yiyiciler, bu nedenle, çocuklarda anoreksiya gibi yeme bozukluğunun teşhis edilememesi sürpriz değildir.

Anoreksi olan çocuklar vücut ağırlığını düşürmek ve normal çocuklardan fiziksel olarak çekici görünmek konusunda daha saplantılı olurlar. Çocuklarda anoreksiya, çocuğunuzun anormal beslenme davranışı gösterdiği psikiyatrik bir bozukluk olarak diğer bir çok semptomda yer alır . Vakaların çoğunda, bir kız çocuk genç yaşta bu durumdan etkilenmeye daha yatkındır. Bununla birlikte, bu durum erkeklerde bile artmaktadır.Çoğu durumda, anoreksik çocukların, bu yaştaki normal çocuklara kıyasla farklı bir zihniyet ve psikolojik özellikler geliştirdikleri bulunmuştur. Çoğunlukla depresyondadırlar.

Psikolojik durum çocuğunuzdaki yeme bozukluklarını tetikleyebilir ve sağlıklı yiyecekler yemeyi ve içmeyi reddeder. Çocuklarda anoreksinin bazı yaygın nedenleri arasında toplumsal baskı, davranışsal problemler ve genetik faktörler bulunmaktadır. Anoreksik çocuklar, normal çocuklardan daha yüksek gecikmiş büyüme ve gelişme riski taşırlar.Anoreksiya genellikle çocuklarda yetersiz beslenmeye yol açabilir.

Diğer bazı anoreksi nedenleri arasında sindirim sorunları, anemi, kemik yoğunluğu kaybı ve hormonal ve elektrolit dengesizlikleri sayılabilir.Ergenlik, bir çocuğun bedenine hormonların salınmasını tetikler, bu da bu yaşta karışık duyguların karmaşasına neden olabilir. Sonuç olarak, çocuk kendi ağırlığı hakkında çok fazla bilinçli ve hatta depresyonda olabilir. Bazı durumlarda, akran baskısı ve okulda zorbalık, çocuğun genç yaşlardan anoreksik olmasına neden olabilir.

Anoreksik çocuklar genellikle diğer sağlıklı çocuklardan farklı olan az kişilik ve davranış özellikleri geliştirirler.Ergenlerde, özellikle ergenlik döneminde ortaya çıkan hormonal değişiklikler anoreksinin başlangıcını da tetikleyebilir. Fiziksel veya cinsel istismar, bir çocuğun anoreksiyayı tetikleyebilecek psikolojik durumunu engelleyebilir.Artrit, kolit, böbrek yetmezliği, siroz ve böbrek yetmezliği gibi kronik hastalıkların aile öyküsü olan çocuklar, anoreksiği başkalarına göre daha fazla açma eğilimindedir.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, anoreksi olan çocuklar genellikle yedikleri yiyecek miktarını azaltırlar ve bu da ağır kilo kaybıyla sonuçlanır. Bu çocuklardaki en önemli anoreksiya semptomudur. Anoreksiya tedavisi her çocuk için değişir. Tamamen anoreksinin özel nedenine bağlıdır. Doktorlar, özellikle yetersiz beslenmeye ve hemen hastaneye yatışa gereksinim duyan çocuklara yönelik olarak, ilk kilo alımı ile ilk tedaviye başlamaktadır.Psikoterapi aynı zamanda psikolojik ve davranışsal problemleri tedavi etmeye yardımcı olur ve genellikle çocuklarda kiloların uygun şekilde düzeltilmesine yol açar.Anoreksi, fiziksel bir durumdan daha fazla bir psikolojik bozukluk olduğundan, tedavi yöntemleri çocuktan çocuğa büyük ölçüde değişebilir. Doktor, özellikle çocuğun ciddi beslenme bozukluğu çekiyorsa, çocuğun öncelikle gerekli kilo almasına yardımcı olabilir. Davranışsal sorunlar daha sonra psikoterapi ve danışmanlık ile tedavi edilir .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir