Bezelyenin faydaları nelerdir ?

 

Yeşil bezelye, sağlığa yararlı olan bitkisel besinleri, mineralleri, vitaminleri ve antioksidanları ile beslenen en besleyici baklagil sebzelerinden biridir. Taze bezelye mükemmel folik asit kaynaklarıdır . Folatlara ek olarak, bezelye, pantotenik asit, niasin, tiamin ve piridoksin gibi diğer bazı B kompleksi vitaminlerinden de iyidir. Ayrıca, kalsiyum, demir, bakır, çinko ve manganez gibi birçok mineralin zengin bir kaynağıdır. Yeşil bezelye içindeki fenolik asitler ve flavanoller antioksidan ve anti-inflamatuar destek sağlar.Bol miktarda K vitamini, manganez, C vitamini, lif, tiamin, A vitamini ve folat içerdikleri için yeşil bezelye önemli bir beslenme profili sunar. Bezelye sindiriminiz için harikalar yaratabilir. Baklalarda bulunan yüksek lif içeriği, iyi sindirim sağlığının korunmasında yardımcı olur. Lif, dışkıya hacim kazandırır, böylece daha düzgün bağırsak düzenliliğini arttırır. Bezelye iyi bir demir kaynağıdır. Demir eksikliği aneminin önde gelen nedenidir. Demir yorgunlukla savaşmaya yardımcı olur ve size güç verir. Makalemizin devamında bezelyenin sayısız faydalarına değineceğiz. aha fazla bilgiedinmek için okumaya devam edin..

Yeşil bezelye kalorisi düşük, hem protein hem de lif açısından zengindir. İyi bir beslenme profili sunar. Gebelikte folik asit önemlidir. Bezelye gebe kadınlar için tüketilebilen en sağlıklı besinlerden biridir ve iyi bir folat kaynağıdır. Bezelyeyi çorbalarınızda, yemeklerinizde salatalarınızda kullanarak tüketebilirsiniz. Eşsiz lezzetinin yanında vücudunuza bir çok fayda sağlayabilirsiniz. Bezelye düzeylerde protein, karbonhidrat ve yağ sağlar. Bezelye ayrıca B, C ve K vitaminlerinin yanı sıra fosfor, manganez, magnezyum, potasyum ve demir içeren minerallerin de iyi bir kaynağıdır. Protein, genel sağlığın ayrılmaz bir parçasıdır. Saçınızın, cildinizin, kaslarınızın ve kemiklerinin temelini oluşturmakla kalmaz aynı zamanda vücut tarafından önemli hormonları ve enzimleri sentezleyen dokuları inşa etmek ve onarmak için kullanılır. Bir protein eksikliği , sağlığa zarar verebilir ve bağışıklığı zayıflatır, büyümeyi engeller ve enerji düzeylerini düşürür.

Birçok antioksidan ve anti-inflamatuar bileşikler sağlıklı kan damarlarını destekler. Kan damarı duvarlarımız boyunca plak oluşumu kronik, aşırı oksidatif stres ve inflamasyon ile başlar. B1 vitamini ve folat, B2, B3 ve B6’nın iyi miktarları, kalp hastalığı için risk faktörü olan homosistein seviyelerini azaltır. Sadece bir fincan bezelye kemiklerin içindeki kalsiyuma tutunmaya yardımcı olan K vitamini miktarının % 44’ünü içerir. B vitaminleri de osteoporozun önlenmesine yardımcı olur.Bezelye C vitamini açısından zengindir, bu da onu en iyi bağışıklık sağlayan gıdalardan biri yapar. Lutein, yaşlılıkta katarakt ve maküler dejenerasyon veya görme kaybı riskini azalttığı bilinmektedir. Bezelye de görme yeteneğini artırabilir. Bezelye içinde çözünmeyen lif içeriği, kalp hastalığı ve felç riskini azaltmaya yardımcı olur. Bunun dışında, bezelye de vücutta stabil kan şekeri düzenlemesinin sağlanmasında yardımcı olur.

Bezelye düşük yağlı ve düşük kalorili bir gıda türüdür. Bu nedenle kilo vermek isteyenler diyetine mutlaka bezelyeyi dahil etmelidir.Yüksek lif içeriği de kilo vermede rol oynar.Bezelye, kolajen üretiminde önemli bir rol oynayan mükemmel bir C vitamini kaynağıdır. C vitamini ayrıca hücreleri serbest radikallerin neden olduğu hasara karşı korur. Antioksidanlar serbest radikallerin neden olduğu oksidatif hasara karşı savaşır. İçinde flavonoidler, kateşin, epikateşin, karotenoid ve alfa karoten gibi bulunan antioksidanlar, yaşlanma belirtilerini de önlemeye yardımcı olurlar. Yeşil bezelye, kalsiyum, demir, bakır, çinko ve manganez gibi birçok mineralin zengin bir kaynağıdır, kan pıhtılaşması için K vitamininin iyi bir kısmını ve tiamin, A vitamini ve folatta günlük olarak ihtiyaç duyulan yaklaşık dörtte birini karşılar.Yeşil bezelye yemenin diğer avantajları, osteoporozun önlenmesi ve beyinde Alzheimer gibi hastalıklara neden olabilecek nöronal hasarın sınırlandırılmasıdır.

C vitamini, yorgunluğun azaltılması, demir emiliminin artırılması ve normal metabolizmanın desteklenmesi gibi çeşitli yollarla sağlıklı kalmamıza yardımcı olur.C vitamini de vücudumuzun oluşumunda ve işlevinde önemli bir rol oynar. C vitamini vücudumuzda depolanmadığı için, yediğimiz gıdalar aracılığıyla gerekli alım miktarımızı almamız önemlidir.Çok çeşitli meyve ve sebzeler yemek, her gün yeteri kadar vitamin aldığınızdan emin olmanın anahtarıdır.Yeterli C Vitamini aldığınızdan emin olmanın anahtarı, C vitamini açısından zengin olan meyve ve sebzelerin bir karışımını birleştirmektir. Bazı yiyecekler diğerlerine göre doğal olarak daha yüksek C vitamini seviyeleri içerecektir, bu yüzden yediğiniz yiyecek türlerinde çeşitliliğe sahip olmak en iyisidir.C vitamini, sağlıklı kalmamıza yardımcı olan birçok vücut fonksiyonunu destekleyen, suda çözülebilen, temel bir mikro besin maddesidir. C vitamini, sağlıklı bir bağışıklık sistemine katkıda bulunur ve vücudumuzun hastalıklardan korur. Bezelye iyi bir C vitamini kaynağıdır.

Bezelye ayrıca mide kanserine karşı koruma sağlamaktadır.Bezelye içindeki yüksek seviyelerde antioksidanlar, vücutta ciddi hastalıklara neden olabilecek çeşitli reaksiyonları önler. Vücudunuzun bağışıklık sistemini güçlendiren demir, kalsiyum, çinko, bakır, manganez vb. Gibi birçok mineralin zengin kaynaklarıdır.Bezelyenin en iyi sağlık yararlarından biri kan şekeriniz üzerindeki etkisidir.Bazı karbonhidratlar, özellikle rafine tipler, kan şekeri seviyelerinizde hızlı bir artış sağlayabilir. Sürekli olarak kan şekerinin yükselmesi diyabetin ana nedenlerinden biri olduğu düşünülmektedir.Bezelye güçlü anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.Kim yaşlanma belirtilerini geciktirmek istemez? Yaşlanma ile ilgili önemli bir alan serbest radikal hasarıdır . Bezelye tüketerek zmaana meydan okuyabilirsiniz.Mide kanseri, dünya çapında kanser ölümünün üçüncü önde gelen nedenidir. Bezelye tüketiminin mide kanserine karşı koruma sağladığı söylenmektedir.Neyse ki, riskinizi büyük ölçüde azaltabilecek bazı basit yaşam tarzı değişiklikleri var.

Metabolizma ve tiroid fonksiyonu kilo kaybının iki ana yönüdür. Metabolizmanız yavaşsa veya tiroid bozukluğunuz varsa, kilo vermek zor olabilir. Neyse ki, tatlı bezelye metabolizmayı düzenlemek ve tiroid bezlerinin görevlerini yerine getirmesini sağlamak için iyi miktarda bakır ve B vitamini içerir.Tatlı bezelye kemik sağlığında önemli bir rol oynayan bazı besinler vardır. Bunlar manganez, magnezyum, potasyum ve fosfordur. Kemikleri inşa etmek için belirli enzimlerin aktive edilmesi gerekir. Bu besinler, özellikle manganez, sadece bunu yapar. Bakırla kombine edilmiş tatlı bezelye, eklemlerdeki bağ kaslarını güçlendirir ve artriti önleyebilir.Bezelyenin iyi yararlarından biri, kalp sağlığı üzerindeki etkisidir. Kalp hastalığı olan kişiler düzenli olarak bezelye tüketmelidirler.Bakır, kalp atışlarınızı sabit tutabilen ve vücuttaki kötü kolesterol miktarını azaltan güçlü bir mineraldir. C ve K vitaminlerinin yanı sıra çinko da devreye girdiğinde, kalbinizdeki hasarı onarabilir ve semptomları önemli ölçüde azaltabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir