Beta HCG değeri kaç olursa hamilelik anlaşılır?

Beta HCG değeri kaç olursa hamilelik anlaşılır ? Kadınlar Kulübü

HCG, insan vücudunda genellikle bulunan , hormon olan insan koryonik gonadotropinin kısaltmasıdır, ancak gebe kadınlar tarafından daha büyük miktarlarda üretilmektedir. Hamile değilseniz, vücudunuz da HCG bulunmayacaktır. Ama bir kez gebe kaldıysanız ve embriyo uterusunuza yerleştiğin de, plasenta HCG üretmeye başlar. İmplantasyon ilk gerçekleştiğinde plasenta tarafından üretilen HCG , hamileliğin harika bir göstergesidir.

Hcg değeri nin yükselmesi

HCG hamileliğinizin devam etmesine yardımcı olur. Aynı zamanda bebeğinizin ( fetus ) gelişimini de etkiler . HCG düzeyleri, son adet döneminizden sonraki ilk 14 ila 16 hafta içinde hızlı bir şekilde yükselir. Son döneminizden sonraki 14. haftada en yüksek değerlerdir.Daha sonra yavaş yavaş düşer . HCG nin hamilelikte erken ortaya çıktığı miktar gebelik ve bebeğinizin sağlığı hakkında bilgi verebilir. Doğumdan hemen sonra, HCG artık kanınız da bulunmaz.

Normal gebelikte HCG değeri nasıl olmalı ?

HCG seviyeleri her 72 saatte ikiye katlanmakla birlikte gebeliğin ilk 8-11 haftasında doruğa çıkıcak gebeliğin ilerleyen dönemlerinde düşüp düzelecektir.Hamilelik ilerlediğini de ve HCG düzeyi yükselirse, iki katına çıkma süresi yaklaşık 96 saatte bir artabilir. Çok yüksek HCG değerleri dikkatle izlenmelidir. Ayrıca düşük HCG değeri de dikkatle izlenmelidir. Geç döllenme gibi durumlarda HCG değeri düşük olabilir.

 

Gebelik haftasına göre HCG değeri nasıl olmalı ?

HCG hamile bir kadının plasenta tarafından üretilen bir hormondur. Döllenmeden 10 gün sonra kan ve idrarda saptanabilir ve bu nedenle tüm gebelik testlerinin temelini oluşturmaktadır. İnsan koryonik gonadotropin (HCG) plasenta tarafından üretildiğinden bir kadının kanında HCG varlığı muhtemelen hamile olduğunu gösterir. Gebelik haftasına göre HCG değerleri şöyle olmalıdır.

Gebelik Haftası Beta HCG Değeri

3 hafta 5 – 50
4 hafta 5 – 425
5 hafta 20 – 7300
6 hafta 1,080 – 56,000
7 -12 hafta 7,650 – 290,000
13-16 hafta 13,300 – 250,000
17-24 hafta 4,000 – 165,000

 

Gebeliğin teyidi için tek HCG değeri yeterlimidir?

Maalesef hayır. Tek HCG değeri teşhis için yeterli olmaz. Bu yüzden gebeliğin varlığı, sağlıklı ilerleyişi ile ilgili bilgi edinmek için bir kaç gün arayla yapılan HCG değerleri durum hakkın da doğru bir değerlendirme yapar.

Aşırı yüksek HCG değerleri nin nedeni nedir ?

Yüksek düzeyde bir HCG değeri sağlıklısz gebeliğin işareti olabilir. Ayrıca yüksek HCG değeri çoğul gebeliğin işareti de olabilir. Bunların dışın da molar gebelik söz konusu olabilir. Daha yüksek HCG, tek bir gebelikten ziyade, ikizler veya üçüzler gibi birden fazla gebelikte salınır. Yumurta uterus dışındaki bir yere, örneğin fallop tüpüne implante olursa , daha az HCG salınır. Buna ektopik hamilelik denir .

 

HCG idrar testleri

HCG idrar testleri kullanımı kolay ev tipi testlerdir. Test HCG nin kesin miktarını ölçmez, ancak HCG nin varlığını gösterir. Bu testin ana sürümlerini bulmak ve satın almak kolaydır. Tüm eczaneler den tedarik edilebilir..

Ne zaman HCG testi yapmalıyım?

Hangi test tipi olursa olsun doğru netice almak için, beklenen adette en az 3-7 gün gecikme olmalıdır. Tabi gecikme den 1 -2 gün öncede test yapılabilir fakat geç döllenme gibi durumlarda sonuç sizi yanıltabilir. Bu yüzden test yapmadan önce döneminizin gecikmesini bekleyin.

Sevgili anneler ne diyor okuyocuları; Sizler de gebelik testleri ve hcg değerleri ile ilgili deneyimlerinizi lütfen yorumlarınızla bizlerle paylaşın. Bilgilerinizin bir çok bayana ışık olacağını hatırlatalım. Konu ile ilgili öberi ve bilgilerinizi bizlerle paylaşacağınızı umuyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir