Bebeğin kesesi ne zaman oluşur ? Ultrasonda bebeğin kesesi ne zaman görülür ?

Bebeğin kesesi ne zaman oluşur ? Ultrasonda bebeğin kesesi ne zaman görülür ?

Ultrason, fetal sağlığı, normal gelişimi ve tahmini doğum tarihini belirlemek için gebelik boyunca kullanılan harika bir araçtır. Ultrason erken gebelikte, hamileliği onaylamak ve hamilelik tarihini belirlemek için kullanılır. Bir ultrason, kadının karnına iletici jöle koyup karın üzerine bir ultrason probu yerleştirerek yapılır.

Ultrason nedir ?

Bir ultrason muayenesi, bir kadının karnını ve pelvis boşluğunu taramak için yüksek frekanslı ses dalgalarını kullanan, bebeğin ve plasentanın bir resmini (sonografi) görüntüleyen bir prosedürdür. Her ne kadar ultrason ve sonografi terimleri teknik olarak farklı olsa da, birbirlerinin yerine kullanılırlar ve aynı hizmette bulunurlar. Ultrasonlar hamilelik sırasında herhangi bir noktada yapılabilir ve işlemler sırasında monitörde sonuçlar hemen görülür. Transvajinal taramalar, potansiyel ektopik veya molar gebeliklerin teşhis edilmesi için gebelikte erken kullanılabilir .

Döllenme

Sperm ve yumurta ovülasyon dönemin de buluşurlar ve sperm yumurtayı döller. Cinsiyet, saç, göz rengi, boy, ten tonu, kişilik, duygusal ve diğer kalıtsal özellikler insanın gelişiminin her detayını oluşturmak için her ebeveynden yirmi üç kromozom katılmaktadır. Gelişim normal bir şekilde devam ederse, 38 hafta içinde bir bebek doğar. Döllenmiş yumurta, fallop tüpünü uterusa doğru ilerledikçe hızla bölünüyor ve son iki hafta boyunca astar bunun için hazırlanıyor. Küçük bir insan hücresi oluşmaya başlıyor.

Ultrasonda Gebelik Sacının Saptanması

 

Gebelik kesesi bir ultrasonda bir cenin görülmeden daha erken görülür. Gebelik kesesi gebeliğin beşinci haftasında veya gebeliğin 5-6. haftasında erken bir safhada görülebilir. Gebelik kesesi görülmezse, annenin geç yumurtladığı anlamına gelebilir. HCG seviyeleri 1100 ise, çoğu doktor birkaç gün içinde tekrar ultrason önerecektir. . HCG düzeyleri yüksekse ve gebelik kesesi görülmüyorsa, ektopik gebeliğin veya rahim dışından implantlanan bir gebelik belirtisi olabilir.

Transvaginal Ultrason

Transvajinal ultrason, geleneksel ultrasonografiden bir hafta öncesine kadar bir fetüsü veya gebelik kesesini saptamak için kullanılabilir. Bebeğinizin kesesini 4,5 -5. haftalarda vajinal ultrasonla görebilrisiniz.

Ultrasonda Fetüsün Saptanması

Bir fetüs gebeliğin altıncı haftasına kadar erken tespit edilebilir. Çoğu doktor hamilelikte en azından sağlıklı veri almak için o noktaya kadar bir ultrason yapmak için beklemek ister. Gebeliğin 8. haftasında bebek görünebilir.

Fetal Kalp atışı

Bir ultrasonda fetal bir kalp atışı, ufak bir titreşen görüntü olarak görülebilir. 6 hafta 4 günlük bir bebeğin kalp atışları rahatlıkla gözlenebilir.

Adet geciktiği halde kese ve bebek yoksa ne olur ?

Erken bir ultrasonda herhangi bir gebelik kese veya fetüs görülmezse doktorlar bir kaç gün daha beklerler ve tekrar ultrason incelemesi isterler.

ultrasonografisi, doğum ve jinekoloji alanında birçok uygulamayla çok yönlü ve güvenli bir görüntüleme yöntemidir. Ultrason teknolojisi, gebeliğin erken teşhisini sağladığı gibi , gebeliğin gelişimi ile ilgili bilgilerde vermeketedir. Ultrasonografide görünen gebeliğin en erken kesin kanıtı gebelik kesesi olmaktadır. Gebelikte bebeğin kesesi 4-5-6. haftalarda saptanmaktadır. Geç döllenme gibi durumlarda yada sağlıksız gebelikte kese görülmeyebilir.Böyle bir durumda durumunuzun netlik kazanması için hekiminiz tarafın dan izleneceksiniz.

Sevgili anneler ne diyor takipçileri ; gebelikte bebeğin kesesi ne zaman görülür adlı konumuzu incelediniz. Konuya dair soru ve önerilerinizi bizlerle bu başlık altın dan paylaşabilrisiniz. Deneyimleriniz bir çok anne adayına ışık olucaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir