Baş dönmesi neden olur ?

Baş dönmesi, dengesiz olma hissidir. Baş dönmesi bir hastalık değil, çeşitli bozuklukların bir belirtisidir.Baş dönmesi, uyuşukluk, bayılma, güçsüzlük gibi çok çeşitli semptomları tanımlayan bir terimdir.

 

 

 

Baş dönmesinin bir sonucu olarak, dengenizi de kaybedebilirsiniz. Baş dönmesi nadiren hayati tehlike oluşturur. Ancak, sürekli baş dönmesi yaşamınızı önemli ölçüde etkileyebilir. Genel olarak, baş dönmesi, sık görülen bir semptom olduğundan, herhangi bir ciddi durumla ilişkili değildir. Ancak, daha güvenli tarafta olmak için, bireyin kesin sebebini öğrenmek için bir doktor tarafından kontrol edilmesi gerekir. Bir hastada hafif baş dönmesine neden olabilecek bazı durumlar arasında düşük tansiyon , yüksek tansiyon , dehidratasyon , ilaçlar, diyabet , endokrin bozukluklar bulunmaktadır.

Baş dönmesi genellikle beynin kan akışındaki azalmadan kaynaklanırken, baş dönmesi iç kulağın rahatsızlıklarından ve beynin denge merkezlerinden kaynaklanabilir. Baş dönmesi belirtileri ve semptomları arasında, yorgunluk, kafa karışıklığı, denge hissi, baş ağrısı veya baş basıncı, göğüs ağrısı veya sıkışma, mide bulantısı veya kusma halsizlik yer almaktadır.Baş dönmesi için tıbbi tedavi altta yatan nedene bağlıdır . Baş dönmesi için prognoz, nedene bağlıdır. Baş dönmesinin çoğu nedeni zararsızdır ve problem kendi kendine geçer.

Aşağıdakilere sahipseniz mutlaka en kısa zamanda doktora görünün.

Göğüs ağrısı
Farklı ya da gerçekten kötü baş ağrısı
Kafa yaralanması
Yüksek ateş
Düzensiz kalp hızı
Nöbetler
Nefes darlığı
Boyun Tutulması
Konuşma, vizyon veya işitmede ani değişim
Kusma
Yüzünüzde uyuşma
Bacağınız veya kolunuzda hissizlik

Baş dönmesi hamilelik sırasında sık görülen bir semptomdur. Hamilelik sırasında kadınların baş dönmesi hissetmelerinin nedenlerinden biri kan damarlarının genişlemesine neden olan artan kanamalardan kaynaklanır, bu da bebeğe kan akışını artırır, ancak aynı zamanda daha düşük tansiyon ve geçici baş dönmesi ile sonuçlanabilir.Bir kişi, çeşitli hafif ve şiddetli nedenlere bağlı olarak uzanırken baş dönmesi yaşayabilir. Birçok insan, özellikle de uzanıp kalkarken baş dönmesin den şikayet eder. İç kulağın zarar görmesi, baş dönmesine neden olan başlıca nedenlerden biridir.

Çoğu zaman, baş dönmesi, birçok ilaç tipinin yan etkilerinden biridir. Antihistaminikler, birkaç çeşit uyku hapı, antidepresanlar, hipertansiyon ilaçları, vb. Anksiyete belirtileri ve diğer zihinsel durumlar baş dönmesine neden olabilir. Panik ataklar, özellikle geceleri, baş dönmesi hissini geliştirebilir . Baş dönmesi, sersemlik ve bayılma hissi, tansiyonu düşük olanlarda sık görülen bir şikayettir . Bu durumda yapmanız gereken tansiyonunuzu ölçmektir.Aşırı susuz kalma aç kalmakta baş dönmesine neden olabilir.Baş dönmesi şeker hastalığı olan kişilerde sık görülen bir şikayettir Sürekli baş dönmesi ve bayggınlık hissi yaşıyorsanız diyabetiniz olabilir.

Sevgili okurlar baş dönmesi neden olur başlıklı makalemizi incelediniz. Makalede yer alann septomlara sahipseniz en kısa zamanda bir hekime görünmenizi tavsiye ederiz. Baş dönmesi bir çok sağlık koşulundan kaynaklanabilir. Bunların yanı sıra baş dönmesi ile ilgili sorularınız ve yorumlarınıza var ise bizlerle bu başlık altından paylaşabilr, sorularınıza en kısa zamanda yanıt alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir