Baharatların bilinmeyen faydaları !

Otlar ve baharatlar sadece lezzetden çok daha fazlasını yapabilir.Baharatların sağlık üzerinde sayısız faydası vardır ancak baharat ve otlar ılımlılıkla tüketilmelidir. Baharatlar yemeklerimiz farklı aromalar katıyor aynı zamanda şifa dağıtıyor. Her bir baharatın ayrı bir tadı ve iyileştirici özelliği vardır.

 

 

 

Yemeklerimizde sıklıkla kullandığımız baharatlar, kimyon, karabiber, sumak, köri,yeni bahar dır. Ayrıca nane fesleyen ve reyhan kullanırız. Yemeklere lezzet katmanın dışında baharatları bir takım hastalıkları tedavi etmek içinde kullanırız. Ayrıca saç ve cilt bakımı içinde bazı baharatlar sıklıkla kullanılmaktadır. Baharatların kullanımı o kadar çeşitlidirki mutfaklarımız adeta ilaç dolabı gibi. Anne sütünü artırmaya bebeklerin gazını çıkarmaya kadar sayısız faydalı baharat ve otlar vardır. Biz sizler için bazı şifalı otları bir araya getirdik.

 

Kimyonun sindirim problemlerini ekarte ettiği, anemi şansını azalttığı ve soğuk algınlığını hafifletdiği bilinmektedir. Kimyonun antiseptik özellikleri bağışıklık sistemini güçlendirerek griple savaşmaya yardımcı olabilir. Kimyon mide ağrısı, hazımsızlık, ishal, mide bulantısı ve sabah bulantısının kontrolüne yardımcı olur. Kimyon ayrıca iyi miktarda demir içerir. Çalışmalar zerdeçalın Alzheimer hastalığını ve eklem iltihaplanmasını önlemeye yardımcı olduğunu göstermiştir. Aynı zamanda aşırı alkol tüketiminin veya ağrı kesicilerinin düzenli kullanımının neden olduğu karaciğer hasarlarını en aza indirmeye yardımcı olur. Zerdeçalla karıştırılmış ılık bir bardak süt soğuk algınlığı ve öksürüğe iyi gelir. Karabiber, midenin sindirime yardımcı olması için ihtiyaç duyduğu hidroklorik asit üretimini artırabilir. Aynı zamanda anti-bakteriyeldir, kan basıncını düşürür ve vücut için faydalı olan demir içerir. Antiviral ve antibakteriyel özellikleriyle sarımsak, bağışıklığı artırmaya yardımcı olur. Sarımsağın enfeksiyonları ve bakterilerle savaşma yeteneği, onu siğiller ve cilt problemleri için etkili bir tedavi haline getirir. Sarımsağın antibakteriyel ve anestezi özellikleri diş ağrılarının tedavi edilmesine yardımcı olabilir.

 

Zencefil, anti-inflamatuar özellikleri ile mükemmel bir ektir. Romatoid artrit ve osteoartrit ile ilişkili şişlik ve ağrıyı hafifletebilir. Siz veya bir aile üyesi hareket hastalığına eğilimliyse zencefil yardımcı olabilir. Bulantı, kusma ve baş dönmesini de önleyebilir. Sabahları rahatlatmak isteyen hamile kadınlar zencefilin kullanabilir.

 

Aloe bir nemlendirici ve akneye karşı iyi çalışır ve aynı zamanda serin ve yatıştırıcı hissi nedeniyle döküntüleri ve böcek ısırıklarını tedavi etmek için de etkilidir. Virüslerin, bakterilerin ve mantarların büyümesini engelleyen iyi bir antiseptiktir.

 

Zerdeçal, topikal olarak kullanıldığında iltihaplı cildin yatıştırılmasına ve yaralarda ağrı ve iltihapların hafifletilmesine yardımcı olabilecek efsane bir anti-inflamatuar, antiartritik ve antioksidan ajandır. Zerdeçaldaki curcumin, romatoid artritiniz varsa eklem iltihaplanmasını azaltır. Zerdeçal ayrıca, İrritabl Bağırsak Sendromunun tipik karın ağrısı ve aynı zamanda rahatsızlığı azaltır.

 

Kakule, çiğnendiğinde, doğal bir ağız spreyi olarak hareket edebilen, tatlı kokulu bir baharattır. Ayrıca mide bulantısını ve kusmayı önler. Ayrıca grip veya farenjit geçirdiğinizde boğaz ağrısını iyileştirmek için tarçın ve kakule karışımı ile gargara yapabilirsiniz.

Tarçın antimikrobiyal ve antioksidan bakımından zengindir. Kan glikoz seviyelerinin yanı sıra kan basıncı ve kolesterol düzeylerinin düşürülmesine yardımcı olduğu gösterilmiştir. İnsülin düzeylerini düzenler Tip 2 diyabetliler için de yararlı olabilir. Progesteron seviyeleri kadın doğurganlığında ve hamileliğinde önemli bir rol oynar. Kadınlar, testosterona göre progesteron seviyelerini yükselterek, seks hormonu seviyelerini dengelemeye yardımcı olmak için tarçın kullanabilirler.

Emziren anneler çemen otu tohumlarından faydalanabilir. Yetersiz sütü olan anneler için çemen otu sütü artırır. Çemen otu tohumları da Çin ve Hindistan geleneksel tıpta ateş için doğal bir tedavi olarak kullanılır. : Migren veya küme baş ağrısı probleminiz varsa ve sürekli olarak migren ilaçlarını kullanmak istemiyorsanız, zencefil tozu doğal bir alternatif olarak kullanabilrisiniz. Ayrıca zencefil mide bulantısınada iyi gelmektedir.

Zerdeçal, karaciğer veya böbrek iltihabı ile uğraşanlarda kanın temizlenmesine yardımcı olabilir. Oral bakterilere karşı antibakteriyel etkisinden dolayı diş çürüklerine ve periodontal hastalıklara karşı koruma sağlamak için diş kremleri ve diş macunları gibi ürünlerde karanfil yağı kullanılır. Ayrıca antiseptik ve analjezik özelliklere sahip olup, inflamasyon ve enfeksiyon ile ilişkili ağrının giderilmesine yardımcı olur.

İshal her yaşta insanı etkileyen bir rahatsızlıktır. İshalin kronik olması durumunda mutlaka hekime görünmek önemlidir. Çünkü kronik ishalde su ve bir çok mineral kaybı olmaktadır. İshali hızlı bir şekilde kesmek için kuru türk kahvesine bir miktar limon sıkın ve karışımı hamur kıvamı alana kadar karıştırın. Elinizde yuvarlayıp hap gibi yutun. Üzerine az miktarda su için. İshalinizin kesildiğini göreceksiniz.

Sevgili okurlar baharatların faydaları başlıklı makalemizi incelediniz. Biliyorsunuzki çok sayıda baharat vardır biz bu baharatların sadece bir kısmını ele alıp sizleri bilgilendirdik. Konuya dair yorum bırakmak ister misiniz ? Bu başlık altından sizlerde kullandığınız baharatların faydaları hakkında yorum yaparak bizleri bilgilendirebilirsiniz. Ayrıca konuya dair sorularınız varsa bizlere yöneltebilir, sorularınıza en kısa zamanda yanıt alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir