Anne sütünü artıran yiyecekler nelerdir ?

Besin açısından yoğun olan süper besinleri yemek, hem size hemde bebeğinize faydalar sağlayacaktır. Sağlıklı beslenmek sadece anne sütü üretimini arttırmakla kalmaz bebeğinizin ihtiyaç duyduğu besinleride karşılar.Aynı zamanda bebeğinize tüm vitaminleri ve besinleri de aktarabilir, böylece her ikiniz için de en iyi sağlığı sağlar. Yulaf oksitosin üretimini artırır ve demir eksikliği anemisinin oluşmasını önler. Yulaf ezmesi protein, lif, demir, karbonhidratlar ve fitokimyasallar bakımından zengindir. Doğal bir laktojeniktir, böylece oksitosini artırarak süt üretimini artırabilir. Emzirme döneminde çoğu besin maddesi bebeğe giderken, anneler genellikle demir eksikliği anemisi yaşamaktadır. Yulaf ezmesi, demir içeriği ile bunu önlemeye yardımcı olur. Kolesterolü düşürür ve uygun sindirimi destekler ve kabızlığı azaltır.Yumurtalar protein, kolin, lutein, vitamin B12 ve D, riboflavin ve folat bakımından zengindir. Emzirme döneminde mutlaka tüketilmelidir

Kinoa tüm gerekli amino asitleri içeren birkaç üründen biri olduğu için öne çıkıyor. Quinoa, diyetinizde gerekli olan besinlerin önemli bir bölümünü sağlar. Gıdaların sindirimini arttıran yüksek lif içeriğine sahiptir. Mükemmel bir protein kaynağı olan somon, B12 vitamini ve omega-3 yağ asitleri açısından zengindir. Aynı zamanda doğal D vitamini içeren birkaç kaynaktan biridir ve birçok kadının D vitamini eksikliği vardır. Bu vitaminleri içeren besinleri mutlaka tüketin.Emziren annelerin mineral çinko için daha fazla ihtiyacı vardır. Sığır eti , çinko, demir ve B vitaminleri bakımından zengin, yüksek kaliteli bir proteindir. Enerjinizi korumanıza yardımcı olur . Yapraklı yeşillikler A, C, E ve K vitaminlerinin yanı sıra kalsiyum da dahil olmak üzere lif, antioksidan ve mineraller açısından zengindir. Emzrime döneminde mutlaka yeşil yapraklı sebzeler tüketin.Baklagiller hem protein hem de lif, mineraller ve fitokimyasalların mükemmel kaynaklarıdır. Emzirme döneminde süt artışı için mutlaka tüketilmelidir.

Zerdeçal uzun dönem eski zamanlarada süt üretimi için tüketilmiştir. Zerdeçal , aynı zamanda emziren annelerde sıklıkla meydana gelen meme büyümesi ve mastitin önlenmesinde de etkilidir. Ancak, emziren anneler için zerdeçalın bir başka faydası da, sağlığını önemli ölçüde artıracak ve hastalığa karşı koruma sağlayacak olan yüksek anti-inflamatuar içeriğidir. Emzirme döneminde sağlıklı kalmak önemlidir, böylece bebeğin sağlığı da tehlikeye girmeyecektir.

Avokadoların besinsel bir güç paketi oluşturduğu bilinen bir gerçektir. Avokadoyu liste başı yapan folat ve tekli doymamış yağlardır. Folik asit, bebeklerin uygun gelişimine ve büyümesine yardımcı olurken, tekli doymamış yağlar anne ve çocuğu beslerken, anne sütünde sürekli bir akışkanın bulunmasını sağlar. Bu sağlıklı yağ, sağlıklı bir kalp için kolesterol seviyelerindeki dengenin yeniden sağlanması için de harikadır. Ispanak , zengin folat ve fitoestrojen içeriğine sahiptir.Folik asit kırmızı kan hücreleri üreterek sağlıklı kalmanıza yardımcı olur. Diğer yandan fitoestrojen daha iyi emzirmeyi teşvik eder. Ispanak, demir, kalsiyum ve A ve K vitaminleri bakımından zengindir.

Badem, kaju, ceviz, chia çekirdeği , çemen tohumu, kimyon tohumu ve rezene tohumu emziren anneler için çok faydalıdır.. Örneğin, bademler, anne sütü kalitesini arttıran tekli doymamış yağlar içerir. Rezene tohumları, anne sütü tedarikini artırabilir. Çemen otu, süt üretimini teşvik eden ve ayrıca doğum sonrası komplikasyonları ortadan kaldıran bilinen bir galaktagogtur. Sonuç olarak, tohumlar ve fındıklar, emziren anne ve bebek için yeterli beslenmeyi sağlayan besinler ile doludur.

Buradaki süper yiyeceklerin çoğu gibi, sarımsak da anne sütü üretimini hızlandırma kapasitesine sahiptir.Bununla birlikte, sarımsak keskin bir kokuya sahip olduğundan, bu muhtemelen anne sütünün kokusunu ve tadını değiştirebilir. Eğer bebeğinizin emzirme alışkanlıklarında bir değişiklik olursa, sarımsak tüketmeyin. Sarımsak hem sizin hemde bebeğinizin bağışıklığını güçlendirir.Emzirirken, her zaman susamış olmak normaldir, bu yüzden günlük önerilen alım miktarını aşsa bile ihtiyacınız olan kadar su içtiğinizden emin olun. Ayrıca anne sütü üretimi sırasında kullanılan kaybolan sıvıyı yenilemek için sağlıklı meyve suları tüketin.Anne sütü çocuğunuza verebileceğiniz en iyi armağandır ve emzirme anne ve çocuk arasındaki en güzel andır. Bebeğinizin sağlıklı gelişimi için dengeli ve sağlıklı beslenin. Doğru beslenme, bebeğinizin vücudunuzda gerekli olan tüm besinleri alacağı anlamına gelir. Ayrıca enerjinizi yenilemenize de sahip olacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir