Adet sancısı neden olur ?

Adet sancısı bir çok kadın için kabustur. Menstruasyon çoğu kadın için karın ağrısı, şişkinlik ve baş ağrısı içerebilir. Adet döngüsü ile ilişkili tipik semptomlara ek olarak, bazı kadınlar da bel ağrısı muzdarip. Primer dismenore , herhangi bir tanımlanabilir pelvik lezyon ile ilişkili olmayan ağrılı adetlerdir. Primer dismenore 20 yaşın altındaki kadınlarda ilk ovulasyon döngüsü ile başlar ve çoğu kadın cinsel aktivitenin başlangıcı veya doğum ile 30 yaşına kadar azalır.Birçok kadın için her ay kanama zamanı acı verici bir deneyim olabilir. Dismenore kadınlarda kasılmalar çok ağrılıdır.

 

 

Çoğu ağrı, uterusun menstüral kanı serbest bırakma sürecinin bir sonucudur. Eğer ağrı kanamanın başlangıcından önce başlarsa, çok ağır kanama ile bağlantılıysa veya normal aktivitenizi yapmanıza engel olmak için yeterliyse, tipik uterus krampları dışında altta yatan bir neden olabilir. Bu semptomları olan bazı kadınlar, endometriozis , fibroidler , yumurtalık kisti veya üreme sistemlerinde gelişimsel bir farklılığa sahiptirler, bu da özellikle ağrılı olabilmektedir.Ağrılı kramplara ek olarak, diğer semptomlar, döneminizden önce ve sırasında ortaya çıkabilen ishal, terleme ve baş ağrılarıdır.

Birincil dismenore ile ağrı, vücudunuzun dönem içinde ürettiği ekstra kimyasallardan kaynaklanır.Bir çok genç, herhangi bir yaşta ortaya çıkmasına rağmen, birincil dismenore sahiptir. İkincil dismenore, prostaglandinlerden başka bir şey ağrılı dönemlere neden olduğunda ortaya çıkar. Olası nedenler şunlardır:Servikal kanalın daralması uterustaki basıncı artıran uterus kapağının dökülmesini zorlaştırabilir. Bu tanı pelvik muayene sırasında yapılabilir.

Endometriozis kadınların yüzde 30 unu etkileyen bir durumdur. Nedeni bilinmemektedir, ancak uterusun iç tarafındaki hücreler (endometrium) dışına göç ettiğinde, yumurtalıklara, rahim, karın duvarları (periton), apendiks veya bağırsakları destekleyen bağlardan meydana geldiğinde ortaya çıkar.Adenomyozisin nedeni de bilinmemektedir ve tipik olarak rahmin iç kısmını (endometrium) tutan hücreler rahim duvarına (myometrium) gömüldüğünde ortaya çıkar. Bu hücreler sizin döneminizle birlikte kanar ve döneminiz boyunca daha fazla ağrıya ve daha ağır kanamaya neden olabilir.

 

Fibroidler : Bunlar uterusun çok yaygın ve iyi huylu tümörleridir.Pelvik enfeksiyon ve skar dokusu: Skar dokusu, belirgin bir pelvik enfeksiyondan sonra yaygın olarak oluşur, ancak apandisit veya cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyondan sonra da ortaya çıkabilir. Bu durumlarda, adet dönemi ağrıya katkıda bulunan pelvik iltihaplanmayı alevlendirebilir.Yumurtalıklarda oluşan kistler menstürasyon sırasında ağrıya neden olabilir. Çoğu yumurtalık kisti kanserli değildir.Psikolojik stres, depresyon ve anksiyete ağrılı dönemlerle baş etmeyi daha zor hale getirebilir.

Sekonder dismenore genellikle bir tür jinekolojik bozukluğa bağlı olan adet ağrısıdır. Bu bozuklukların çoğu, ilaçlar veya cerrahi ile kolayca tedavi edilebilir. İkincil dismenore yetişkinlik döneminde kadınları etkileme olasılığı daha yüksektir.Çoğu kadın için, ağrı genellikle adet döneminin başlangıcından önce ya da başlangıcından hemen önce başlar, kanama başladıktan yaklaşık 24 saat sonra zirve yapar ve 2 ila 3 gün sonra azalır. Bazen rahim zarından gelen pıhtı veya kanlı doku parçaları uterustan atılır ve ağrıya neden olur.Ağrılı dönemlerle karşılaşırsanız, ikincil dismenore neden olan altta yatan bir bozukluğun olup olmadığını öğrenmek için mutlaka hekime danışın.Primer dismenore genellikle analjezik ilaç gibi ilaçlarla tedavi edilir.Bazı doktorlar hormon ilaçlarını reçete edebilir. Diyet ve yaşam tarzı alışkanlıklarınız adet sancılarınızı giderebilir. Adet olmadan 3 gün öncesi muz yemeye başlayın adetinizin sancısız geçtiğini görceksiniz. Ayrıca rezene çayı tüketmenizi öneriyoruz. Kafeinden uzak durun.Birçok kadın, egzersizin menstrural krampları hafiflettiğini belirtiyor. Hafif egzerizler yapın. Ve bol su tüketin. Karnınıza ılık zeytinyağı ile masaj yapın. Ağrınızı azaltmak için sıcak su torbasınıda karnınıza bırakabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir