Adet dönemini öne çekmek adeti söktürmek için öneriler

Adet düzensizliği kadınlar için ortak bir sorundur. Adet düzensizliği bir çok koşuldan kaynaklanabilir. Düzenli döngüye sahip olmak için , egzersiz yapmalı,sağlıklı beslenmeli, kırmızı et tüketmeli,stresi yönetmeli, C vitamini tüketmeli ve zencefil çayı içmelisiniz.

 

 

 

 

Vücudunuzdaki hormonların genel işleyişini etkiler. Uygun bir adet döngüsü 28 gün sürer.Daha uzun sürerse, kapsamlı bir inceleme için doktora gitmeniz gerekir. Polikistik over sendromu gibi çeşitli sağlık sorunlarının düzensiz döngüleri tetiklediğini belirtmek gerekir. Bu durum tedavi edilmezse kronik hastalıklara yol açabilir. Bu nedenle, adet döngüsünü not etmek önemlidir. Bazı egzersiz duruşları genel sağlığınız için faydalıdır. Vücudunuzun hareketi vücudunuzdaki kan dolaşımını artırır. Adet döngüsünün düzenlenmesi söz konusu olduğunda yürümeli ve koşmalısınız. Bir süre için yoğun alt karın egzersizleri denemelisiniz . Ayrıca bu egzersizleri yapmadan önce hekime danışmanızı öneriyoruz.

 

Diyet değişiklikleri yapmak, uzun vadede genel sağlığınızı etkileyebilir. Bu nedenle, işlenmiş gıdaların fazla alımını sodyum ve tuz içeren maddelerle birlikte azaltmanız gerekir . Yüksek miktarda sodyum ve tuz sıvı tutulması adet düzensiliği yaratabilir. Sağlıksız seçeneklerin yerine organik besinler tüketin. Demir bakımından yetersiz besin maddelerinin tüketimide adet döngüsünü etkilediği açıktır . Vücudunuzdaki demir seviyelerini korumak ve normal yumurtlamayı desteklemek için yumurta gibi besin kaynakları tüketin. Adet döngüsünü düzenlemek için C vitamini takviyeleri tercih etmenize gerek yok . Günlük olarak C vitamini almak için sadece meyve ve sebze tüketin. Örneğin, limon , maydanoz , portakal , papaya , kızılcık ve yeşil çay gibi seçenekler C vitamininin güvenli ve etkili kaynakları olabilir.Bununla birlikte, C vitamini ile zenginleştirilmiş yiyecekleri veya meyve sularını tüketirken bol miktarda su için.

 

Stres yaşam kalitesini olumsuz etkilediği gibi adet düzensizliklerinede neden olmaktadır. Buna rağmen, yoga , sıcak duşlar veya meditasyon yaparak stres seviyenizi arttıran faktörleri kontrol edebilirsiniz . Zencefil , döneminizi kısa bir süre içinde uyarabilen çok yönlü bir kök sebzedir. Uterus kontraksiyonunu arttırarak adet döngüsünü hızlandırır. Taze hazırlanmış zencefil çayını günde iki defa tüketin. Ayrıca, aşırı tüketim sıcak basmalara yol açabileceğinden, iki fincandan fazla zencefil çayı tüketmeyin. Sıcak kompresler, adet gecikmesine iyi gelmektedir. Sıcak su dolu bir küvete uzanarak adetinizin gelmesini sağlayabilirsiniz. Sıcak kompresler, çoğu kadının sıklıkla karşılaştığı ağrı yoğunluğunu azaltmada da faydalıdır.

 

Kırmızı et tüketimi de adet kanamasını sökebilir. Fazla vücut ağırlığı düzensiz adet döngüsüne neden olabilir. Fazla kilonuz varsa kurtulmaya çalışın. Düzensiz adet döngüsünden muzdaripken kendinizi güneşe maruz bırakmayı unutmayın. D vitamini kalsiyum emilimine yardımcı olur ve çeşitli vücut fonksiyonlarını destekler. Düzenli adet kanamasını engelleyen faktörleri önlemek için D vitamini takviyeleri tercih edebilir veya doğrudan güneş ışığı ile alabilirsiniz..

Sevgili okurlar adet dönemini öne çekmek, adeti söktürmek için öneriler başlıklı makalemizi incelediniz. Konuya dair soru ve yorumlarınızı bzilerle bu başlık altından paylaşabilirsiniz. . Bir dizi sağlık problemi yaratabilecek düzensiz adet döngüsüne çeşitli faktörler katkıda bulunur. Yukarıda belirtilen yöntemleri deneyerek koşula karşı mücadele edebilirsiniz. Bununla birlikte, nedeni belirlemek ve uygun şekilde tedavi olmak için bir kadın doğum uzmanına görünmek önceliğiniz olmalıdır.Yapılacak muayene ve hormon tetkitleri adet gecikmenizin nedenini belirleyebilir ve tedaviye olanak sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir