7 Aylık gebelik belirtileri nelerdir ?

Yedinci ay, üçüncü trimestere girişinizi gösterir. Daha önce hiç olmadığı kadar rahatsızlık duyacaksınız ve şimdi yürümeyi zor bulacaksınız, ama yakında vücudunuz ağırlık merkezinize uyum sağlayacaktır. Bacaklarınızda, mesanenizde ve karnınızda basınç hissedeceksiniz. Fetüs, şu andan itibaren gebeliğin sonuna kadar giderek daha fazla yağ geliştirir. 7 aylık hamile olduğunuz da uterusunuz genişlemeye devam ediyor. Sırt ağrısı yaygındır. Önceki aylardan itibaren gebelik belirtileri devam ediyor. Baş dönmesi azalabilir.

 

 

 

Gebeliğin 7. ayında , gelecekteki anne için gerekli olan tüm ana testler ve muayeneler yapılır. Zaten durumunuza alıştınız, karnınızı ve vücudunuzun yeni boyutlarını nasıl yöneteceğinizi öğrendiniz. Bu ay ilerledikçe göbeğinizin boyutu giderek artacak ve cildinizin aşırı gerilmesi ile kaşıntı hissedeceksiniz. Düzenli banyo yapmak ve nemlendiriciyi uygulamak kaşınmayı azaltmanıza yardımcı olacaktır. Bu aydan itibaren, göğüsleriniz kolostrum adı verilen sarımsı bir sıvı sızıntısı yapmaya başlayabilir. Ayrıca artmış vajinal akıntılarınız olabilir. Vajinal akıntınız koku yapabilir. Bu nedenle hijyeninize dikkat edin.

Braxton-hicks kasılmaları

Son birkaç aydır bu kasılmalara sahip olabilirsiniz. Bu ağrıları merak etmeyin, kasılmalar vücudun yaklaşan emek için pratik yapma yoludur. Genellikle kasılmalar uterusun üstünden başlar ve kademeli olarak aşağı yayılır. Birkaç saniye ila birkaç dakika sürer.

Gebeliğin 7. ayında annede değişimler

Vücudunuzun tamamında dolaşan ekstra kan sayesinde, eskisinden daha şiş olacaksınız. Vücudunuz çok ısnabilir, terleyebilirsiniz. Şu anda sıcak basması normal bir şey haline geliyor. İçindeki değişiklikler nedeniyle her türlü hava koşulunda aşırı derecede sıcak hissedeceksiniz. Göğüsleriniz eskisinden daha ağır olacaktır. Artık eğilmekte zorlanacaksınız.Bebek büyüdükçe bebeğiniz kaymaktadır. Bu nedenle, sık idrara çıkma dürtüsünü hissedeceksiniz. Artık bacaklarında ve vulvada varikoz damarı gelişebilir. Ay ortasından keskin bir kilo artışı olacak.Hemoglobin seviyelerinde ciddi düşüş olacağı için daha fazla demir alımı önerilir. Yorgunluk, diş etlerinde kanama , şişmiş göğüsler, nefes darlığı, baş dönmesi , mide yanması, kabızlık, bel ağrısı, bacaklardaki kramplar, ayaklar, bacaklar ve ellerin hafif şişmesi gibi septomlarınız olacak.

Gebeliğin 7. ayında bebekte olan değişimler

Gebeliğin 7. ayında bebeğinizin işitme sistemi tamamiyle gelişmiştir. Ayrıca, bebek ses, ışık ve ağrı gibi uyaranlara yanıt vermeye başlar.Ultrason muayenesinde, bebeğin gözlerini nasıl açtığını ve kapadığını açıkça görebilirsiniz. Bu aydan itibaren bebeğin saçları büyümeye başlar. Bu ay boyunca, kirpikler ve kaşlar iyi gelişti, böylece bebek bir yenidoğana benziyor.

Bu ayın sonuna doğru, bebeğinizin ciğerleri iyi gelişecek ve böylece rahmin dışında hayatta kalabilecektir. Akciğerler olgunlaşmak için son önemli organlardır, bebeğin doğumuna kadar gelişeceklerdir. Bu ay boyunca, bebeğinizin işitme sistemi iyi gelişmiş ve şimdi daha iyi duyuyor ve bebek bile bazı sesleri ayırt edebiliyor. Bazı çalışmalar çok fazla sesin, bebeğinizi uterusta uyarabildiğini kanıtladı, bu nedenle ses seviyesini düşük tutmak daha iyidir.

Bebeğiniz bilişsel ve görsel gelişme ile hızla ilerliyor . Omega 3 Yağ Asitlerinden zengin gıdaları tüketin. Bu ay bol kırmızı et, yumurta, bakliyat, tahıl, meyve, sebze ve C vitamini tüketin. Hamileliğin son üç ayı, heyecan, endişe, umut ve sevinç demektir. Stresten uzak durun ve gebeliğinizin tadını çıkarın. Sevgili okurlar gebeliğin 7. ayında gebelik belirtileri başlıklı makalemizi incelediniz. Konuya dair soru ve yorumlarınızı bizlerle bu başlık altın dan paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir