32 haftalık gebelik belirtileri nelerdir ?

Hamileliğinizin 32. haftasına hoş geldiniz. Bu hafta yedi aylık hamilesiniz. Bebeğiniz gelişiminin sonuna yaklaşıyor, ancak şimdi ve önümüzdeki haftalarda çok önemli şeyler oluyor.Uterus basıncı, bir süre için hissettiğiniz mide ekşimesini de arttırabilir.Bebeğinizin akciğerleri gelişmeye devam ediyor, ancak yine de olgunluğa ulaşmak için birkaç haftaya ihtiyaç duyuyorlar.

 

Vücudunuzdaki bu değişiklikler aynı zamanda bel ağrısına da neden olabilir. Eğer uterusun kasılması hissediyorsanız, bunlar gerçek kasılmalar değil, Braxton Hicks olarak bilinen düzensiz kasılmalarıdır. Bebeğinizin koku alma yeteneği gelişti, ama rahmin içinde hava olmadığından bebeğiniz henüz hiçbir şey koklayamıyor.Bebeğinizin cildi kalınlaşmaya başlıyor

 

32 Hafta Hamile Kaç Aydır?

Aylar içinde 32 hafta hamile yedi aylıktır.

 

 

Aniden o areolalar daha koyu görünüyor. Nefes darlığı yaşayabilirsiniz endişelenmenize gerek yok.Mide ekşimesi bu hafta sıklıkla görülebilir. Gögüslerinizde sarı sıvı sızabilir. Endişelenmeyin bu normaldir. Vajinal akıntınızda artış olacaktır. 32 haftalık hamile bir karın, uterusun üst kısmından pelvik kemiğe kadar yaklaşık 30 ila 34 santimetre ölçmelidir. Şimdi ve 34. haftalar arasında, bebeğiniz kaburgalarınıza yakın bir yerden aşağıya, pelvisin yanına inecek ve doğum yerine kadar aşağı inecektir. Eğer ikizlere 32 haftalık hamileyseniz, diğer 32 haftalık hamile kadınlardan daha fazla kilo alıyorsunuz demektir.

 

Hamilelikte su tutulumu tamamen normal olmakla birlikte, ellerinizde veya yüzünüzde şişme varsa, sağlık uzmanınız sizi preeklampsi veya hamileliğin neden olduğu yüksek tansiyon için değerlendirecektir . Preeklampsiye sahip olabileceğiniz diğer belirtiler arasında ani kilo alımı, baş ağrıları veya görme değişiklikleri sayılabilir.

 

Bebeğiniz, yutma ve nefes alıp verme ve tekmelemeden rahim dışında hayatta kalmak için gereken tüm becerileri uygular. Sindirim sistemi tamamen işliyor. Ayak tırnakları, tırnaklar ve gerçek saçlar oluşur ve cilt yumuşak ve pürüzsüz hale gelir. Bebeğinizin hareketleri , uterus içindeki boşluk miktarı azaldıkça farklı hissedebilir. Fakat yine de düzenli bir hareket paterni olmalı. Herhangi bir değişiklik fark ederseniz doktorunuzla iletişime geçin.

Hamile olduğunuzdan beri kan hacminiz yüzde 40-50 arttı .Rahiminiz diyaframınızın yakınından yukarı doğru iter ve midenizi sindirerek nefes darlığı ve mide ekşimesi olasılığını artırır.Braxton Hicks kasılmaları şimdi daha fazla fark edilir . Bu ağrılar düzensizdir ve pozisyon değiştirdiğinizde geçer. Nefes darlığı ve mide ekşimesi rahatsızlığından kaynaklanan rahatsızlıkların giderilmesine yardımcı olmak için, yastıklarla uyumayı ve daha küçük, daha sık yemek yemeyi deneyin.

Sevgili okurlar gebelikte 32. hafta belirtileri başlıklı makalemizi incelediniz. Konuya dair soru ve yorumlarınızı bizlerle bu başlık altın dan paylaşabilir, sorularınıza en kısa zamanda yanıt alabilrisiniz. Ayrıca vereceğiniz bilgilerin diğer anne adaylarına ışık olacağını unutmayın. Tüm gebelerimize sağlıklı bir hamilelik süreci diliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir