31 haftalık gebelik belirtileri nelerdir?

Bebeğin duyularının beşinin de 31 haftada tamamen geliştirildiğine inanabiliyor musunuz? Gebeliğin 31. haftasında bebeğiniz çok hareketli olacaktır. Sürekli aktivite, sağlıklı bir bebeğin mükemmel bir işaretidir, ancak bu vuruşlar sizi gece uyanık tutabilir.

Her zaman sık sık Braxton Hicks kasılmalarını yaşıyor olabilirsiniz . Bu kasılmalar uterus kaslarınızın sıkılaşmasının bir sonucudur. Otuz saniyeden daha kısa sürer ve bu aşamada oldukça seyrek ve ağrısız olmalıdır.Bununla birlikte, sık acı veren kasılmalar, erken doğumun bir göstergesi olabilir, bu nedenle ebe veya doktorunuzdan tavsiye alın.Yakın zamanda bebeğinizin ilk sütü olan kolostrumun nipellerinden sızdığını fark etmiş olabilirsiniz. Eğer öyleyse, kıyafetlerinizi korumak için sütyeninize sütyen yastıkları yerleştirmeyi deneyin. Bu aşamada kolostrum görmüyorsanız endişelenmeyin, göğüsleriniz hala üretiyor olacak.

 

 

31 Hafta Hamilelik Kaç Aydır?

 

31 hafta hamilelik altı ay ve üç haftadır. Bu haftanın sonunda yedinci ayınızı tamamlıyorsunuz.

 

Kolları, bacakları ve vücudu artık başlarıyla orantılıdır ve organları şimdi mesane dahil olmak üzere gelişmeye devam etmektedir. Kemik iliği şimdi kırmızı kan hücresi üretmenin tüm önemli işlerini yapıyor. Bebeğinizin sindirim sistemi, karaciğer, böbrek ve pankreas çalışıyor. Kafasını bir taraftan diğerine çevirebilir ve gece sizi ayakta tutabileceği ölçüde çok hareket eder. Bununla birlikte, bebeğinizin daha uzun süreler boyunca uyuyarak, daha tanımlanmış hareket ve dinlenme kalıpları vardır.

 

31 hafta hamile semptomlar

 

31. hafta boyunca aşağıdaki belirtilerle karşılaşabilirsiniz:

nefes
sık idrara çıkma
sızan memeler
bacak krampları ve / veya sırt ağrısı
hemoroid
kabızlık
Hamileliğin diğer bir ortak belirtisi olan kabızlık, hemoroid ağrısını daha da kötüleştirebilir, bu yüzden her gün yeteri kadar lif ve su tükettiğinizden emin olun.

Bebeğinizin beyni de ışık hızında çalışır, hiç olmadığı kadar hızlı gelişir ve bireysel sinir hücreleri arasında tonlarca bağlantı kurar. Artık tüm duyularından sinyalleri algılayabilir. Büyüyen karnınız sırtınızı etkileyebilir, çünkü yeni ağırlığa uyum sağlamaktadır.Ayrıca nefes darlığınız baş ağrılarınız olabilir.Hamilelik sırasında yediğiniz yiyeceğin, amniyotik sıvınızın belirli tat ve kokularını verebileceğini biliyor muydunuz ?

Bu hafta bebeğiniz için yapılan diğer değişiklikler arasında, lanugoların , vücudun çoğunu kaplayan ince tüylerin kademeli kaybı sayılabilir . Bebeğinizin gözleri şimdi odaklanabilir ve başparmak emme gibi refleksler meydana gelebilir. Ayrıca, akciğerler ve sinir sistemi neredeyse gelişmiştir.Bebeklerin sinir sistemleri şimdi çok gelişmiştir. Bu aşamada doğarlarsa kendi vücut ısısını düzenleyebilirler. 31. haftada doğmuş olsalar bile, tıbbi yardıma ihtiyaç duyabilirler, ancak hayatta kalma şansı çok yüksektir.

Bebeğinizin daha az hareket ettiğini veya hareket paterninde bir değişiklik olduğunu fark ederseniz , mutlaka durumu doktorunuza bildirin.Hamileliğin 31. haftasından itibaren, halihazırda yaşadığınız birçok semptomu hissedebilirsiniz.Bazıları daha da kötüleşebilir ve bazıları ortadan kalkabilir.Parmaklarınız bile hamilelikten etkilenebilir! Parmaklarınızın uyuşmaya başladığını görürseniz, karpal tünel sendromunuz olabilir.Gebelikte kramplar, hazımsızlık, mide ekşimesi ve kabızlık tüm yaygın belirtilerdir. Bu septomları hala yaşıyor olabilirsiniz.Preeklampsi bu hafta da gelişebilir. Bu sizin ve bebeğiniz için potansiyel olarak ciddi bir hamilelik komplikasyondur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir