30 haftalık gebelik belirtileri nelerdir ?

Karnınızın artan büyüklüğü bebeğinizin her geçen gün büyüdüğü kesin bir ipucu . Bebeğiniz son altı hafta içinde iki katına çıkmıştır . Bebeğinizin küçük ciğerleri güzel bir şekilde gelişiyor yine de 36 haftadan önce doğmuş olsalar bile nefes almaları konusunda yardıma ihtiyaç duyabilirler.Böbrekleri tam olarak çalışır ve idrarı sürekli artan amniyotik sıvınızla karışır.

 

 

Bebeğinizin beyninde inanılmaz gelişme devam ediyor. İçtiğiniz sütün kalsiyumu bebeğin kemiklerini oluşturmaya yardımcı olur. Aynı şekilde, doğum öncesi vitaminlerinizdeki demir ve yediğiniz demir bakımından zengin besinler, altı ila dokuz aylık olana kadar sürecek olan demir tedarikini artırır. Diyetinizdeki protein de önemlidir çünkü bebeğinizin vücudunda sağlıklı hücre büyümesini desteklemektedir.

30 Hafta Hamileler Kaç Aydır?

30 hafta hamile altı ay ve iki hafta hamiledir.

 

30 haftalık hamile semptomları

Hamileliğinizin 30. haftasında, aşağıdaki belirtilerle karşılaşabilirsiniz:

yorgunluk veya uyku problemi
sırt ağrısı
ayaklarınızın büyüklüğünde veya yapısında değişiklikler
ruh halinde dalgalanmalar

Artık bebeğinizin vücut kısımları daha orantılı görünmeye başlayacak. Tek istisna, hala vücudunun geri kalanıyla karşılaştırıldığında oldukça büyük olacak olan başıdır. Bu günlerde biraz yorgun hissediyorsunuz, özellikle de uyumakta zorlanırsınız . Ayrıca , normalden daha ateşli hissedebilirsiniz , ki bu tamamen anlaşılabilir bir durumdur.

Bebeğinizin uyku ve uyanma döngüleri oldukça belirgindir . Kaburga altındaki bazı güçlü vuruşlara ve pelvis tabanındaki baskıya hazırlıklı olun.Görme hala gelişirken ve henüz çok keskin olmasa da, bebeğiniz yüzüne oldukça yakın olan nesneleri ayırt edebilir. Beş duyu da artık işlevsel. Büyüyen bebeğiniz vücudunuza çok fazla talep katıyor, bu yüzden kendinize iyi bakın.Nefes darlığı yaşayabilirsiniz çünkü bebeğiniz diyafram ve akciğerlerinize baskı yapıyor . Erken dönemdeki hamilelik dalgalanmaları ilk kez tekrar ortaya çıkabilir. Vücudunuzdaki değişiklikler, hormonal dalgalanmalar ve uyku yokluğu, bunun bir parçası olabilir.

Aşırı yorgunluk, diğer zayıflık, nefes darlığı veya bayılma gibi belirtilerle birlikte geliyorsa, demir eksikliği anemisinden muzdarip olabilirsiniz. 30 uncu hafta sonunda daha fazla ağırlık taşıyorsunuz ve muhtemelen yorgun hissetmeye başlayacaksınız. Sırt ağrısını da deneyimlemeye başlayabilirsiniz. Bunun nedeni rahminizin büyüdüğü ve pelvis eklemlerinizin daha gevşek hale gelmesi ve ağırlık merkezinizi değiştirmesidir. Sırt ağrısı hamilelik sırasında sık görülen bir rahatsızlıktır ve tipik olarak üçüncü trimesterde ek kilo alımınız ile kötüleşir. Araştırmalar , gebeliğin hem ayak boyutunu hem de yapısını etkileyebileceğini göstermektedir. Ayaklarınız bu hafta daha büyük görünebilir.

Gebeliğin 30. haftasında lekelenme kanama krapm ve sancılarınız olursa mutlaka zaman kaybetmeden hekime görünün. Bir şeyler ters gidiyor olabilir. Hamilelik ya da yaklaşan annelik kaygıları sizi endişelendirebilir. Yoga meditasyon yapın ve gevşemeye çalışın. Deneyimli annelerle konuşarak kaygılarınızı giderebilirsiniz.

Göğüsleriniz kolostrum üretmeye başlayacak. Kolostrum anne sütünden önce gelir ve bebeğinizin ilk birkaç gün boyunca (sütünüzden önce) içeceği tatlı, sulu, kolayca sindirilebilir bir sıvıdır. Bu günlerde fazla yorgun hissediyor olabilirsiniz. Rahat bir uyku pozisyonu bulmak zorlaşıyor ve tuvaleti kullanmak için uyanmak da uykunuzu etkileyebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir